Odborná exkurze do Doupovských hor

Tradiční každoroční terénní pochůzka po lesnických zajímavostech v letošním roce proběhla naopak v netradičním termínu, a sice uprostřed léta – ve čtvrtek 8. srpna 2024. Při příležitosti odborného semináře Multifunkční hospodaření v lesích Doupovských hor se specifickým režimem vojenského využití byl cílem naší exkurze právě vojenský újezd Hradiště, kde hospodaří Vojenské lesy a statky, s.p., divize Karlovy Vary.

Číst dál: Odborná exkurze do Doupovských hor

Stanovisko ČLS, z. s. k probíhající diskusi novelizace zákona o myslivosti a zákona o lesích

Novelizace zákona o myslivosti i zákona o lesích představuje významný krok, který aktuálně rezonuje celým lesnickým a mysliveckým světem. Oba zákony jsou klíčové pro udržitelné hospodaření v lesích, provoz myslivosti a činnosti honebních společenstev. Výše uvedené zákony se staly předmětem důkladné analýzy a revize z řad odborníků, provozu a vlády. Při této revizi hrají data, fakta a odborné argumenty zásadní roli. Česká lesnická společnost, z. s. (ČLS), která sdružuje odborníky z různých oblastí lesnictví a myslivosti, se aktivně zapojila do tohoto procesu prostřednictvím svých jednotlivých členů. Tito odborníci přinášejí do diskuse cenné zkušenosti a hluboké znalosti, které podtrhují potřebu provedení těchto legislativních změn.

Názorové spektrum na možné způsoby řešení problémů spojených s myslivostí je velmi široké a zahrnuje různé pohledy a přístupy. Stejně tak názorové spektrum členů ČLS vykazuje názorový rozptyl na obě strany. Zatímco někteří odborníci preferují konzervativnější přístup, jiní volají po radikálních změnách, které by mohly přinést novou dynamiku do hospodaření s lesy, myslivosti a fungování honebních společenstev. V každém případě dostupná data a fakta jednoznačně poukazují na to, že současný stav je neudržitelný a vyžaduje zásadní úpravy.

Číst dál: Stanovisko ČLS, z. s. k probíhající diskusi novelizace zákona o myslivosti a zákona o lesích

PŘÁTELÉ PŘÍRODY - ČLS pořádá již tradiční letní pobytový tábor

Česká lesnická společnost, z. s. v létě naváže na letní dětské pobytové tábory pořádané v minulosti, kdy tentokráte se společně podíváme právě do lesů na Křivoklátsku.
Letní dětský pobytový tábor "PŘÁTELÉ PŘÍRODY" se uskuteční od 14. 7. do 20. 7. 2024, v prostředí Hájovny Branovská vrata, na Křivoklátsku. Právě okolí zmíněné hájovny a zdejší skutečně jedinečná příroda bude dějištěm nejen procesu poznávání možná zcela nových informací o lese, ale zejména místem zažívání dobrodružství a napětí. Tábor je určen pro táborníky ve věku od 7 do 13 let, s maximální kapacitou 36 účastníků tábora, proto budou jistě nabyta také nová přátelství. Táborovým vedoucím pro tento ročník bude lesní pedagog Jakub Brichta, člen kanceláře tajemníka ČLS a předseda spolku O LESE, z. s.

Číst dál: PŘÁTELÉ PŘÍRODY - ČLS pořádá již tradiční letní pobytový tábor

Seminář "Potenciál geograficky nepůvodních druhů dřevin v LH ČR"

V úterý 11. června 2024 se uskutečnil v prostorách černokosteleckého zámku odborný seminář na téma „Potenciál geograficky nepůvodních druhů dřevin v lesním hospodářství ČR“, pořádaný v garanci pobočného spolku ČLS při FLD ČZU v Praze. Problematika pěstování introdukovaných dřevin (geograficky nepůvodních dřevin – GND) je v centru pozornosti lesníků, třebaže jejich význam je a bude spíše marginální. V souvislosti s klimatickou změnou a problémy se zdravotním stavem mnoha domácích dřevin je však nutno ověřovat možnosti jejich uplatnění a možného vlivu na lesní prostředí. 

Číst dál: Seminář "Potenciál geograficky nepůvodních druhů dřevin v LH ČR"

Odborné exkurze pobočných spolků ČLS stále pokračují

Členové pobočných spolků ČLS jsou aktivní také v pořádání vlastních odborných seminářů a exkurzí. Zpravidla se jedná o terénní vycházky do prostředí v režimu méně běžného lesního hospodaření, o besedy se zajímavými hosty či o běžné celodenní odborné semináře.

V závěru května uspořádala pobočka ÚHÚL Jablonec nad Nisou spolu s LS Frýdlant v Čechách (LČR, s. p.) a pobočným spolkem ČLS Liberec lokální seminář s exkurzí. Akce si připomněla 10 let od úmrtí kolegy, dlouholetého ředitele Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů v Jablonci nad Nisou, dlouholetého předsedy oblastního výboru ČLS Liberec, skvělého člověka a lesníka tělem i duší, pana Ing. Huberta Valentu. Exkurze se konala na jednom z míst, kam Ing. Valenta soustředil svou odbornou pozornost při sledování vývoje porostů douglasky tisolisté, a to na Jindřichovickém hřebeni. Na výsledky jeho výzkumu z roku 2000 bylo navázáno opakovanou inventarizací porostu v roce 2014m respektive 2024i. Zajímavé výsledky a prognózy se podařilo zajistit také proto, že zde měření v roce 1978 provedl Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. Několik měřených jedinců dosáhlo výšky přes 46 m, zároveň objemu přes 9 m3. Více o výsledcích inventarizace se pak dozvíte na přiloženém dokumentu

Diskuze na dané téma proběhla již u pomníku Ing. Valenty, kde mimo jiné byl předně vzpomenuto na osobnost tohoto kolegy. K 10 let staré jedli u pomníku byl účastníky semináře zasazen také dub. Exkurze pokračovala v porostu douglasky i ve své závěrečné části, kde byla rovněž uspořádána členská schůze pobočného spolku ČLS Liberec. Účast z řad lesníků ÚHÚL, LČR s.p., VLS s.p., státní správy, OLH a dalších zainteresovaných osob, a to v celkovém počtu 42 osob, potvrdila smysl pořádání lokálních odborných akcí. "Podobná setkání jsou nesmírně důležitá – posilují naši vzájemnou komunikaci a přátelské vztahy, prohlubují odborná poznání a samozřejmě také zlepšují náladu."

O proběhnuvší akci informovala Ing. Bc. Jana Čacká, ředitelka ÚHÚL Jablonec nad Nisou, předsedkyně pobočného spolku Liberec.

Fotogalerie z akce ke shlédnutí zde.

Jazykové verze webu

Aktuality

Silvarium - lesnické zprávy

Najdete nás na Facebooku

Spolupracujeme

Image result for logo úhúl   Image result for lesnická škola logo 

                           PTL, s.r.o.

 

 

 

 

Copyright © 2024    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno