Lesnické podvečery v roce 2012
Pravidelné LESNICKÉ PODVEČERY se konají jednou za měsíc, vždy druhý čtvrtek
v měsíci od 16.00 do 18.00 hod. na adrese: Novotného Lávka 5, Praha 1,
sál 414. (Případně změny sledujte na informační tabuli a informační obrazovce u recepce v den konání podvečera.)
Leden: 12. ledna 2012
90 let lesnického výzkumu v ČR. Ing. Karel Vančura, CSc.
Únor: 9. února 2012
Toulky přírodou a za krásnými stromy a květy. Václav Šafr.
Březen: 8. března 2012
Krizové situace hydrometeorologického původu a výstražná služba. Ing. Ivan Obrusník, DrSc.
(Přehled přírodních katastrof, které způsobují stále rostoucí ztráty na životech a majetku ve světě i u nás, popis úlohy národních hydrometeorologických služeb v prevenci přírodních katastrof (ČHMÚ jako součást krizového řízení ČR) a zejména při včasném varování. V závěru je podán přehled možností a trendů v postupném zlepšování včasného varování a prevence katastrof.)
Duben: 12. dubna 2012
Jakutsko, nížinnou tajgou do Verchojanských hor. Milan Jana
Květen: 10. května 2012
Vyhlášená lesnicky významná místa na Slovensku. Jiří Junek
Červen: 14. června 2012
Za krásami nejen bambusových lesů aneb jak jihovýchodní Asie dokáže vzít za srdce. Šárka Holzbachová, Zdenka Konopová
Září: 13. září 2012
Monitorování stavu ozonové vrstvy a UV-záření v Antarktidě. RNDr. Michal Janouch
(V geografické oblasti Antarktidy došlo vlivem působení globálních emisí ozonu ničících látek (ONL) k dosud nejrozsáhlejšímu ztenčení ozonové vrstvy, které je známé pod pojmem "ozónová díra". Komplexní a pravidelné sledování této anomálie je klíčovým úkolem k hodnocení účinnosti Montrealského Protokolu a ke spolehlivé identifikaci předpokládané přirozené obnovy globální obnovy ozonové vrstvy. Přednáška nejen o významu ozonu a jeho sledování, ale i o zákulisí výprav do Antarktidy, dopravě nákladním Herkulesem argentiské armády a nástrahách počasí za jižním polarním kruhem.)
Říjen: 11. říjen 2012
Pátráni po zakladateli české hydrologie aneb dobové názory na les a jeho vliv na počasí. Ing. Libor Elleder, hydrolog a historik ČHMÚ
(Pokud jde o historii meteorologie či klimatologie, málokdo u nás nevzpomene na observatoř v Klementinu. Kde jsou ale počátky hydrologické služby v Čechách? Co bylo motivem jejího vzniku a kdo za ním stál? Přednáška se zamýšlí nad způsobem, jakým uvažovali naši předkové v době, kdy byly Čechy postihovány jedním hydrometeorologickým extrémem za druhým (zejména povodně). V období 60. a 70. let 19. století byl zdůrazňován vliv lesa na tvorbu srážek a odtok vody z povodí. Míra tohoto vlivu byla předmětem sporu. Rozřešit tuto otázku šlo jediným způsobem, totiž co nejpřesnějším měřením spadlých srážek a vody odtékající z povodí. Prof. A. R. Harlacher sehrál v této problematice nesmírně významnou roli. Přednáška je věnovaná jeho osobě, od jejíhož narození uplynulo letošního 21. září 170 let.)
Listopad: 8. listopad 2012
Napříč Britskou Kolumbií aneb Z pralesa mírného pásma do vysokohorských lesů Skalistých hor. PhDr. Ing. Vít Skála
Prosinec: 13. prosinec 2012
Ukončení roku. Promítání filmů o přírodě dle výběru účastníků. Neformální sdílení.
Změny v programu vyhrazeny!
Pokud máte zájem podělit se se svými cestovatelskými či profesními zážitky a zkušenostmi, kontaktujte nás na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Zároveň nabízíme propagaci obchodního jména sponzorům lesnických podvečerů v rámci distribuce pozvánek na veškeré odborné akce České lesnické společnosti (informace na vyžádání u tajemníka).