Stanovisko ČLS, z. s. k probíhající diskusi novelizace zákona o myslivosti a zákona o lesích
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 03.červenec 2024
- Zobrazeno: 1130
Novelizace zákona o myslivosti i zákona o lesích představuje významný krok, který aktuálně rezonuje celým lesnickým a mysliveckým světem. Oba zákony jsou klíčové pro udržitelné hospodaření v lesích, provoz myslivosti a činnosti honebních společenstev. Výše uvedené zákony se staly předmětem důkladné analýzy a revize z řad odborníků, provozu a vlády. Při této revizi hrají data, fakta a odborné argumenty zásadní roli. Česká lesnická společnost, z. s. (ČLS), která sdružuje odborníky z různých oblastí lesnictví a myslivosti, se aktivně zapojila do tohoto procesu prostřednictvím svých jednotlivých členů. Tito odborníci přinášejí do diskuse cenné zkušenosti a hluboké znalosti, které podtrhují potřebu provedení těchto legislativních změn.
Názorové spektrum na možné způsoby řešení problémů spojených s myslivostí je velmi široké a zahrnuje různé pohledy a přístupy. Stejně tak názorové spektrum členů ČLS vykazuje názorový rozptyl na obě strany. Zatímco někteří odborníci preferují konzervativnější přístup, jiní volají po radikálních změnách, které by mohly přinést novou dynamiku do hospodaření s lesy, myslivosti a fungování honebních společenstev. V každém případě dostupná data a fakta jednoznačně poukazují na to, že současný stav je neudržitelný a vyžaduje zásadní úpravy.
Lesy, jakožto klíčový ekosystém, vyžadují pečlivé hospodaření, které zohledňuje nejen ekonomické faktory, ale také ekologické a sociální aspekty. Zvěř jako nedílná součást lesního ekosystému potřebuje prostředí, které jí poskytne dostatek potravy a úkrytů, a zároveň musí být regulována tak, aby nedocházelo k nadměrnému poškozování lesních porostů. Základem všech opatření je korektní využívání a interpretace velkého množství dostupných dat. Správná interpretace těchto dat je klíčová pro přijetí efektivních opatření, která povedou k udržitelnému hospodaření s lesními zdroji a k efektivní regulaci mysliveckých činností. Interpretovat by je měly především subjekty, z jejichž šetření nebo výzkumů pocházejí. Výsledky zjištěné např. Ústavem pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem (ÚHÚL) by měly být interpretovány tímto ústavem, výzkumy pocházející z dílny Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚHLM) zase výzkumným ústavem. Aby nedocházelo k nesprávné interpretaci tou či onou stranou.
V kontextu těchto legislativních změn je však nezbytné důkladně zvažovat různá stanoviska a tvrzení. Příznivci i odpůrci často předkládají rozporuplné argumenty i fakta (ceskatelevize.cz; radiozurnal.rozhlas.cz). Některá tvrzení, která byla v nedávné době prezentována Českomoravskou mysliveckou jednotou (ČMMJ) považujeme za zavádějící. ČLS rozhodně neodmítá návrh obou novel (tvzemedelec 4.12.2023). K těmto novelám ČLS vznesla řadu připomínek v řádném procesu připomínkového řízení. V řadě bodů se shodneme. Ovšem problematiku stavů zvěře považujeme za naprosto zásadní problém nejen pro lesní hospodářství, který vyžaduje naléhavé řešení. Dynamika šíření některých druhů je rychlá a populace narůstají geometrickou řadou. Na obnovených kalamitních plochách mohou vzniknout obtížně řešitelné situace obdobně jako tomu bylo a je například v imisních oblastech pohraničních hor. Proto ČLS a členové republikového výboru (RV ČLS) zdůrazňují potřebu objektivního a vědecky podloženého přístupu k řešení problémů v oblasti myslivosti. V minulosti se již několikrát stalo, že média naše stanoviska pozměnila nebo nesprávně interpretovala. Proto žádáme členskou základu, aby plnou váhu dávala jen těm stanoviskům RV ČLS, které budou zveřejněna na stránkách ČLS, která byla řádně projednána a většinově odsouhlasena.
Situaci vnímáme tak, že novelizace zákonů o myslivosti a lesích, byť v detailech odlišná od dosavadních návrhů, je nezbytná. Novelizace umožní nastartování procesů, které celé problematice výrazně pomohou. Nové právní úpravy by měly přinést nastavení pravidel a povinností pro všechny účastníky, což povede k efektivnímu managementu lesních ekosystémů i zvěře. ČLS je připravena svým odborným potenciálem podpořit Ministerstvo zemědělství (MZe) při prosazování obou zákonů. Spolupráce mezi odborníky z ČLS a pracovníky MZe je klíčová pro zajištění, že navrhované změny budou praktické a efektivní. Tato společná snaha směřuje k tomu, aby novelizace nebyla jen formalitou, ale aby skutečně přinesla pozitivní změny, které budou ku prospěchu lesům, zvěři i celé společnosti. Vyzýváme touto cestou pracovníky MZe a pana ministra k nalezení akceptovatelného kompromisu pro všechny zúčastněné strany tak, aby novela mohla býti přijata a problematika stavů zvěře mohla být konečně skutečně řešena.
Celkově se jedná o komplexní proces, který vyžaduje pečlivé zvážení všech aspektů a širokou spolupráci mezi různými odbornými skupinami. Věříme, že díky korektnímu využívání dat a otevřenému dialogu mezi všemi zúčastněnými stranami bude možné dosáhnout efektivních řešení, která zajistí udržitelné hospodaření a ochranu našich lesních ekosystémů.
Za RV ČLS
Předseda České lesnické společnosti, z. s.
Mgr. Martin Polívka DiS.