Zahraniční spolupráce ČLS pokračuje
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 03.červenec 2023
- Zobrazeno: 896
V první polovině roku 2023 se pobočné spolky ČLS zúčastnily hned několika akcí se společným jmenovatelem zahraniční spolupráce, jednalo se o vlastní terénní exkurze do lesních porostů sousedních států, reprezentování národního lesnictví na veřejných akcích či provázení zahraničních hostí právě v podmínkách ČR. Níže budou zmíněny nejzajímavější události.
Začátkem května 2023 pobočný spolek ČLS Liberec uspořádal odbornou exkurzi na východ Slovenska. 24 účastníků v průběhu exkurze navštívilo památník na Dukle, dřevěné kostelíky zapsané v UNESCO, a to v Ladomírovej, Bodružali a Ruskom Bystrom. Hlavním odborným programem však byla návštěva NP Poloniny a NPR Stužica, sloužící k utvoření obrazu o biologii karpatského pralesa. Kromě návštěvy pralesa bylo navštíveno také CHKO Vihorlat a NPR Morské oko. Na všech lokalitách byl účastníkům poskytnut odborný výklad z Lesnické fakulty TU Zvolen, Lesů SR, NP Poloniny či CHKO Vihorlat. Členové pobočného spolku tak mohli nahlédnout do aktuální situace lesního hospodářství v nejvýchodnějším cípu Slovenska. Dva dny byly věnované také exkurzím na Jarabu/Rjabu skalu a Kremenec. Vynikající zázemí, ubytování i stravu poskytl penzion Kremenec v Nové Sedlici. Věříme, že příští rok se kolegové ze Slovenska přijedou podívat za námi, např. právě na Liberecko.
V polovině května 2023 proběhl v Saském Annaberku 1. saský den Evropy. Dne se zúčastnily spolky a organizace spolupracující v českoněmeckém pohraničí při zájmových aktivitách, společných projektech v oblasti kultury, sportu a vzdělávání. Celkem se sešlo několik desítek účastníků, kteří obsadili svými expozicemi třípatrovou budovu GDZ. Organizátorem akce byla Společnost euroregion Erzgebirge, která pozvala lesnické pedagogy z českého příhraničí s požadavkem předvedení a ukázky činnosti lesních pedagogů. Skupina lesních pedagogů z pobočného spolku ČLS Klášterec nad Ohří představila jak práci lesních pedagogů LČR, s. p., tak i práci lesních pedagogů České lesnické společnosti. Edukačních aktivit nejen pro děti bylo mnoho, nabyti novými vědomostmi a zkušenostmi odjeli také lesní pedagogové.
Koncem května přijeli naši polští kolegové z Nadlesnictwa Prudnik. Exkurze, zorganizovaná pobočným spolkem ČLS Krnov, byla zaměřená na obnovu kalamitních ploch v městských lesích Zlaté Hory. Lesy pro město spravuje právě Ing. Jaroslava Čechová, členka ČLS. Pobočný spolek Krnov již dlouhodobě udržuje přátelské vztahy s Nadlesnictvem Prudnik a toto setkání bylo odpovědí na exkurze pořádané v loňském roce pro členy ČLS na polské straně, s tématy hospodaření v březových porostech na původních zemědělských půdách a hospodaření v dubových porostech s maximálním využitím přirozené obnovy.
Mimo lesní plochy polští lesníci navštívili i Zlatokopecký skanzen a Poštovní štolu. Členové pobočného spolku ČLS Krnov, díky významné finanční i propagační podpoře Města Zlaté Hory, pro ně připravili důstojnou prezentaci i celodenní občerstvení. Lesnická exkurze se opravdu vydařila, naši kolegové z Polska byli z návštěvy i z hospodaření na majetku města Zlaté Hory nadšeni, zároveň byly domluveny další budoucí mezinárodní aktivity.
Polovina června 2023 byla ve znamená další návštěvy polských kolegů, tentokráte členů Polskiego Towarzystwa Leśnego (občanský spolek obdobný naší České lesnické společnosti). Počátky Polskiego Towarzystwa Leśnego sahají do roku 1882, kdy se ve Lvově konal 1. generální sjezd Haličského lesního spolku. Společnost funguje pod svým současným názvem od roku 1925. V současné době má tato společnost přes 5 100 členů, seskupených v celkem 19 pobočkách. V pátek 16. června se s 18 členy společnosti měli možnost potkat členové pobočky CLS Krnov na chatě Eustašce spadající pod lesní správu Janovice. Mezi hosty byla mj. předsedkyně Společnosti inženýrů a techniků lesnictví a dřevařství (SIDLiT) u regionálního ředitelství státních lesů Katowice, paní Waleria Kosman, dále zástupce ředitele regionálního ředitelství státních lesů Katowice pan Hubert Wiśniewski, vedoucí Nadleśnictwa Sucha pan Tadeusz Kosman, vedoucí Nadleśnictwo Turawa pan Jarosław Żaba, a taky pan Andrzej Kwarciak z Nadlesnictwa Prudnik, který pomáhá organizovat přehraniční spolupráci a také tvořit výbornou přátelskou atmosféru. Spolu se členy pobočky ČLS Krnov se na organizaci také podílel pan Pavel Jurka z agentury CHKOJ, který i svou zdařilou polštinou všechny obdařoval zajímavými informacemi o místních lokalitách. Z chaty Eustašky se všichni účastníci po počátečním přivítání, občerstvení a představení hospodaření ve vysokohorských lesích dotčených ochranou přírody přesunuli na genovou základnu smrku, podívali se do Velké kotliny a odtamtud turistickým chodníkem přesunuli na chatu Ovčárnu. Tam poobědvali, kyvadlem sjeli na Hvězdu a na parkovišti již v odpoledních hodinách rozloučili. I počasí po celou dobu přálo, zapršelo, jen když se podával oběd. Patří velký dík všem členům pobočky ČLS Krnov, kteří organizaci této akce zvládli na jedničku. Polští hosté odsud odjížděli s výbornou náladou a zážitky a na příští rok již nabídli zajímavé možnosti exkurze na polskou stranu Beskyd i na jiná, pro všechny určitě přitažlivá, místa.
Věříme, že se s kolegy ze Slovenska, z Německa i Polska, uvidíme také na podzim či v následujícím roce.
Více fotografií ke článku naleznete zde.