Management jelení zvěře včera, dnes a zítra
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 05.červenec 2023
- Zobrazeno: 1198
Ve dnech 15. a 16. června t. r. se na Ústecku a Děčínsku konala celostátní konference s mezinárodní účastí: Management jelení zvěře včera, dnes a zítra. První den byl věnován přednáškám v Muzeu města Ústí nad Labem, druhý den se uskutečnila tematická terénní exkurze do Lužických hor. Sedmdesátku účastníků přivítali v ústeckém muzeu jeho ředitel Mgr. Václav Houfek, ředitel odboru státní správy lesů a myslivosti MZe Ing. Martin Žižka, Ph.D., ředitel Oblastního ředitelství severní Čechy Lesů České republiky, s. p., Ing. Václav Bašta a jednatel firmy JUROS, s. r. o., a současně místopředseda ústeckého okresního mysliveckého spolku Ing. Václav Šutera. Po zdravicích bylo během dne postupně předneseno celkem 13 referátů:
Ing. David Vaca, Ph.D., z redakce Světa myslivosti a Ing. Jozef Bučko, Ph.D., z Národního lesnického centra Zvolen (NLC Zvolen) porovnali vývoj úlovků jelení zvěře ve vybraných státech střední Evropy (Česká republika, Německo, Polsko, Rakousko a Slovensko). Ing. Tomáš Kunca, Ph.D., z odboru státní správy lesů a myslivosti MZe seznámil účastníky s pohledem státní správy na současnou situaci s jelení zvěří. Prof. Ing. Luděk Bartoš, DrSc., z Výzkumného ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi a FLD ČZU v Praze se z pohledu biologa zamyslel nad budoucností jelení zvěře v České republice. O jelení zvěři ve volných honitbách Lesů České republiky, s. p., hovořil Ing. Petr Smutný z ředitelství podniku v Hradci Králové. Na konferenci se prezentoval také náš druhý státní lesní podnik – referát o hospodaření s jelení zvěří v honitbách Vojenských lesů a statků České republiky přednesl Ing. Jaroslav Růžička, pracovník ředitelství v Praze. Národní parky zastupoval Ing. Jan Kozel, Ph.D., ze Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, který účastníky seznámil s managementem jelení zvěře v Národním parku Šumava. Další z příspěvků se týkal problematiky škod působených jelení zvěří. Připravil ho Ing. Jan Cukor, Ph.D., z VÚLHM a FLD ČZU v Praze. Ing. Andrej Gubka, Ph.D., z NLC Zvolen přiblížil téma škod působených jelení zvěří na Slovensku – vývoj, aktuální situaci a možnosti řešení. S informacemi o tom, co může telemetrie jelení zvěře poskytnout praxi hovořil na základě svých dvanáctiletých zkušeností s danou problematikou Ing. Miloš Ježek, Ph.D., z FLD ČZU v Praze. Zkušenosti s hospodařením s jelení zvěří v Oblasti chovu jelení zvěře Šumava – sever prezentoval Ladislav Moller, předseda poradního sboru této oblasti. Další referát pocházel ze Slovenska a jeho autor Ing. Marcel Lehocký, Ph.D., z Lesního závodu Východ (Lesy Slovenské republiky, s. p.) v něm přiblížil metodu trofejové kulminace a její pozitivní dopady na populaci jelení zvěře. Posledním přednášejícím byl prof. Ing. Jiří Kamler, Ph.D., z Ústavu ochrany lesů a myslivosti LDF MENDELU v Brně, který shrnul problematiku probíranou na konferenci v zamyšlení nazvaném Perspektivy jelení zvěře v České republice.
Druhý den ráno zamířil autobus s účastníky na terénní exkurzi. Nad Českou Kamenicí v lokalitě Křížový Buk již účastníky očekávali Ing. Jan Drozd a Bc. Tomáš Frinta z Lesní správy Rumburk (Lesy ČR), kteří připravili velmi zajímavou pěší exkurzi do režijní honitby Studený vrch. Exkurze měla čtyři zastávky, na nichž se účastníci postupně dozvěděli informace o lesnickém a mysliveckém hospodaření v podmínkách Lužických hor, aktuálně postižených kůrovcovou kalamitou. Kromě dalšího programu v podobě prohlídky trofejí a shozů jelení a kamzičí zvěře, právě z této oblasti, byli účastníci pohoštěni také obědem v terénu.
S ohledem na to, že přítomní ocenili uspořádání konference právě po dlouhé době absence takových akcí, je pravděpodobné, že se podobné události budou opakovat také v dalších letech. Kolektivní diskuze se pak mimo jiné dotkla zejména managementu daňka evropského či muflona lesního, aktuální je však také problematika zvěře srnčí.
Věříme, že si další konference na téma hospodaření s lesní zvěří, najde své přednášející a posluchače např. také příští rok.
Více ve fotogalerii zde.