Alternativní obnovní postupy hlavních hospodářských dřevin v ČR
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 19.červen 2023
- Zobrazeno: 1152
V úterý 6. června proběhl odborný seminář s venkovní exkurzí, věnovaný dalším obnovním postupům našich hlavních hospodářských dřevin. Tradiční kino Máj v Doksech bylo dějištěm dopoledního přednáškového bloku, kde vystoupili jak odborníci z praxe, tak zástupci vědecké komunity. Majetky Městských lesů Doksy, s. r. o. pak poskytly prostor pro praktické ukázky toho, jak lze nepasečně pod porostem obnovovat dřeviny typicky náročné na světlo, či kterak udržovat post kalamitní kultury bez neúnosného zabuřenění.
Seminář, jehož odborným garantem byl doc. Ing. Lukáš Bílek, Ph.D. (FLD ČZU v Praze), začal právě úvodním sdělením, kterým doc. Bílek uvedl do kontextu aktuální situaci v lesním hospodářství, rovněž fakta o selhávání tradičních hospodářských postupů, v kontextu klimatické změny.
V prvním příspěvku naplánovaných referátů doc. Mgr. Václav Treml, Ph.D. (Přírodovědecká fakulta UK) představil projekt TreedataClim, který v praxi reprezentují mapy ilustrující reakci radiálního přírůstu hlavních hospodářských dřevin ČR na klimatickou změnu. Ve skutečně odborném příspěvku doc. Treml popsal možnosti hodnocení reakce lesních dřevin na výkyvy klimatu pomocí dendrochronologické analýzy, zmínil však také pozitivní vliv depozice CO2 či N na růst stromů. Zmíněný přednášející ale připomněl, že přílišné zvětšování dimenzí stromů, na základě většího množství dostupných živin, nemusí být v souladu s jejich stabilitou vůči různým přírodním faktorům. V dalším referátu garant akce doc. Bílek účastníky semináře seznámil s tématem clonné obnovy porostů na přirozených borových stanovištích, kdy především odhalil výsledky provozního výzkumu na ploše s různou hustotou mateřského porostu a různou přípravou půdy. Z výsledků výzkumu mimo jiné vyplývá, že pro dostatečnou iniciaci přirozené obnovy borovice lesní je spíše než plně osluněná plocha nakonec příznivější mírné zastínění. Dalšími zkušenostmi z praxe obohatil posluchače Ing. Michal Bledý (Colloredo-Mannsfeld spol. s r.o.) v povídání o alternativních způsobech obnovy v kontextu klimatické změny u firmy Colloredo-Mannsfeld. Ing. Bledý hovořil zejména o možnostech vytváření porostních směsí, coby struktur zpravidla stabilnějších a adaptabilnějších, zmínil však také management tisu červeného. Obsah semináře neopomenul ani důležitost sukcese na holých plochách a využívání přípravných dřevin, právě o tom hovořil doc. Ing. Antonín Martiník, Ph.D. (LDF Mendelu v Brně), který tak rozebral biologická (ekologická) východiska a hospodářská hlediska post-kalamitní obnovy lesů. „Nejen využívání přirozené obnovy pod porostem a na holé ploše, či výsadba cílových dřevin, jsou možnosti pro zalesňování kalamitních holin“, zaznělo v prezentaci Ing. Jiřího Součka, Ph.D. (VÚLHM, VS Opočno). Ing. Souček ve zmíněném výstupu připomněl, kde, jakým způsob a za jakých podmínek lze využít také síji přípravných i cílových dřevin na kalamitní holině. Téma snížených výsadbových počtů pak otevřel Ing. Jan Leugner, Ph.D. (VÚLHM, VS Opočno) ve sdělení o kombinované obnově se sníženými výsadbovými počty nejen pro obnovu kalamitních holin. Bylo nám ctí na semináři přivítat také prof. Ing. Radomíra Ulricha, Csc. (LDF Mendelu v Brně), který nakonec účastníkům semináře poskytl náhled do problematiky nové techniky a technologie pro zalesňování holin odrostky náletových dřevin aplikátorem na UKT nebo nakladači systémem „ze země do země“.
Ještě před obědem, který proběhl v místním pohostinství Hotelu Grand, byla diskutována přednesená témata. Po společném obědě se kolektiv posluchačů a přednášejících přesunul k venkovním ukázkám na majetek Městských lesů Doksy, s. r. o., kde na několika zajímavých zastávkách proběhl výklad Ing. Petra Válka, jednatele společnosti. Ing. Válek na demonstračních plochách popsal nejen letité zkušenosti s nepasečným hospodařením na přirozených borových stanovištích, kde management zaměřil na vysloveně přírodě blízké metody. Průvodce však ve výkladu zcela na rovinu uvedl hlavní důvod nepasečného hospodaření, totiž výraznou ekonomickou efektivnost takového počínání. Vedle clonných až výběrných principů obnovy byly další zastávky věnovány obnově kalamitních holin, kde se v minulosti nacházely smrkové porosty. Právě na lokalitách postižených kůrovcovou kalamitou se dnes nachází DB-JD-BK mlaziny s příměsí SM a JV, ale především v krytu pionýrských dřevin (BŘ, JŘ). Přítomnost např. břízy má ve zdejších kulturách a mlazinách zásadní roli zejména ve vztahu ke snižování rizika zabuřenění. Praktické ukázky přirozeně rozpoutaly mnohé debaty, jak o efektu pionýrských dřevin na dřeviny cílové, tak o ochraně kultur před spárkatou zvěří.
Proběhnuvší seminář byl speciální také velmi různorodou skupinou účastníků, ve které se sešli jak praktičtí lesníci, vědečtí a akademičtí pracovníci, vlastníci lesů, tak zástupci dalších osvětových organizací, orgánů ochrany přírody či ekologického hnutí. Děkujeme všem za účast a diskuzi.
Fotogalerii z akce naleznete zde.