Obnova lesa na kalamitních holinách – zakládání lesů pro XXII. století
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 27.září 2020
- Zobrazeno: 4660
Dne 24. září za účasti 40 zájemců proběhl na Třebíčsku seminář spojený s venkovní pochůzkou na téma „Obnova lesa na kalamitních holinách – zakládání lesů pro XXII. století“. Odborná akce se zabývala aktuální problematikou spojenou s kalamitním odumíráním lesních porostů a jejich následnou obnovou, nejen na Vysočině a severní Moravě. Na semináři byly zmíněny různé možnosti a postupy při zalesňování rozsáhlých kalamitních holin, ale také byl probírán i významný vliv zvěře při obnově lesa.
Jako první na semináři zazněl příspěvek Ing. Antonína Martiníka, Ph.D. z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovi univerzitě v Brně zaměřený na zkušenosti, poznatky a orientaci výzkumu v oblasti obnovy kalamitních holin. Na tuto problematiku obnovy lesa na ekologicky specifických stanovištích navázal doc. Ivan Kuneš a prof. Vilém Podrázský, CSc. z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze, přičemž výsledky jejich společné práce s pracovníky VÚLHM VS Opočno přinesly nové a zajímavé postupy při zalesnění rozsáhlých kalamitních holin během této klimatické změny. V příspěvcích také zazněly výsledky výzkumu zaměřené na podsadby v rámci dvoufázové obnovy a potenciál kombinované obnovy – jako jedna z možností obnovy kalamitních holin. Další zajímavé zkušenosti byly předány panem Ing. Janem Jenišem, který již od roku 2016 začal mezi prvními bojovat s rozsáhlými kalamitami na majetku VLS ČR, s. p. na divizi Lipník nad Bečvou. V jeho příspěvku zaznělo, že v rámci obnovy lesa na kalamitních holinách je nejdůležitější co nejrychlejší zalesnění holin za účelem zakrytí půdy a udržení vody v krajině, vytvoření základů druhově a strukturovaně bohatých lesů a úprava stavů zvěře (zajíc, srnčí, daňčí) na ekologicky únosnou mez.
Celý seminář byl v odpoledních hodinách zakončen zajímavou pochůzkou na rozsáhlé kalamitní holině na LS Třebíč – Lesy ČR, s. p. nedaleko Heraltic. Průvodcem exkurze byl Ing. Petr Bureš. Na místě pochůzky došlo v nedaleké minulosti k velkoplošnému rozpadu smrkových porostů, přičemž část této oblasti byla využita k výzkumu, kde VÚLHM VS Opočno sleduje různé varianty obnovy lesa na nehostinných podmínkách kalamitní holiny. Mezi klasicky vysazovanými dřeviny na kalamitní holině (smrk, buk, dub, lípa či olše na podmáčených stanovištích) za zmínku stojí experimentální výsadby rychle rostoucí třešně ptačí či jeřábu muku. Nicméně vzhledem k současným podmínkám stále dochází k oslabování zbývajících smrkových porostů a přemnožování kůrovce, takže jsou lesníci stále konfrontování s pokračující kalamitou. Na závěr patří poděkování za podporu Ministerstvu zemědělství, Lesům ČR, s. p. a Vojenským lesům a statkům ČR, s. p., bez kterých by se tento odborný seminář nemohl pořádat.
Fotografie z dopolední přednáškové části a odpolední venkovní pochůzky jsou ke shlédnutí zde.