Osvěta pobočných spolků České lesnické společnosti

V rámci spolkové činnosti České lesnické společnosti a vzdělávání odborné veřejnosti, nejen „alma mater" pořádá semináře a konference, ale také pobočné spolky ČLS se aktivně podílí na osvětě a zvyšování odborné úrovně a vzdělávání svých členů a dalších zájemců v lesnictví. Tak jako v minulém roce probíhá aktivní spolupráce pobočných spolků ČLS s Českou technologickou platformou pro zemědělství. V letošním roce si spolky ČLS pro Vás na podzim připravili tři odborné akce zabývající se aktuální problematikou.

V úterý 29. září proběhl ve spolupráci s Kanonií premonstrátů v Nové Říši odborný seminář s názvem "Vliv sucha a následné kůrovcové kalamity na aktuální změny v lesním hospodářství." Přes zpřísňující se bezpečnostní opatření byl zájem o akci poměrně velký a společenská místnost kláštera v Nové Říši byla zaplněná. Tento lesní majetek, nacházející se mezi Telčí a Třebíčí, byl vybrán z důvodu, že patří podílem kalamitní kůrovcové plochy k nejpostiženějším v České republice. Seminář se skládal ze dvou částí: dopolední přednáškové a odpolední ve formě terénní exkurze po kalamitních plochách. Na úvod se slova a krátké zdravice ujal převor P. Mgr. Siard Kamil Novotný, OPraem. První odborný příspěvek od doc. Ing. Petra Zahradníka, CSc. z VÚLHM se zaměřil na aktuální stav kůrovcové kalamity a její další očekávaný vývoj. Příspěvek se kromě prezentování vývoje časových trendů šíření kalamity zabýval i vlivem sucha na gradaci kůrovce. Na něj navázal Ing. Marek Zichala, zástupce vedoucího polesí Kanonie premonstrátů v Nové Říši, svým poměrně obsáhlým příspěvkem o praktických poznatcích z řešení kůrovcové kalamity a její vliv na ekonomiku lesního majetku. Velmi podrobným a obsáhlým způsobem pohovořil o svých bohatých životních zkušenostech ohledně předcházení, zpracování a asanace kůrovcových kalamit a řešení následné obnovy, ochrany a výchovy lesních porostů. Zabýval se komplexně personální, pěstební, těžební, hospodářsko-úpravnickou, legislativní i ekonomickou stránkou dané problematiky. S posledním odborným příspěvkem na téma "Oceňování lesních majetků v kontextu kůrovcové kalamity" vystoupil Ing. Jan Sebera, Ph.D., OSVČ, místopředseda Společnosti znalců a poradců v lesnictví a myslivosti, z.s., který se věnoval vlivu kůrovcové kalamity na hodnotu a cenu lesních pozemků, porostů a lesnických firem.

Po obědě byla uspořádána terénní exkurze, kde byly na jednotlivých stanovištích popisovány zkušenosti se zvládáním zpracování kůrovcové kalamity a s následnou obnovou daných ploch. Součástí průběžné diskuze bylo vzájemné předávání velkého množství cenných praktických zkušeností mezi zástupci již kůrovcem více a zatím méně dotčených lesních majetků. Tato odborná akce byla pořádána pobočným spolek ČLS při LDF MENDELU.

Dále dne 15. října proběhne další odborná akce ve spolupráci ČTPZ, tentokráte pod hlavičkou pobočného spolku ČLS FLD ČZU v Praze na téma „Lesnická arboreta – terénní laboratoře přípravy na klimatickou změnu“. Seminář s venkovné exkurzí bude uspořádán v arboretu FLD Kostelec na Černými lesy. Následně dne 23. října pobočný spolek ČLS Klášterec nad Ohří pořádá seminář „Lesnické hospodaření v ochranných pásmech vodních zdrojů v podmínkách LHC Klášterec". Více informacích o těchto odborných akcích na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Jazykové verze webu

Aktuality

Silvarium - lesnické zprávy

Najdete nás na Facebooku

Spolupracujeme

Image result for logo úhúl   Image result for lesnická škola logo 

                           PTL, s.r.o.

 

 

 

 

Copyright © 2025    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno