Odhalení zrenovovaného památníku České lesnické jednoty
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 17.září 2023
- Zobrazeno: 1099
Dne 14. září 2023 byl nedaleko Staňkova po 170 letech slavnostně odhalen zrenovovaný památník ku příležitosti 6. sjezdu České lesnické jednoty, který proběhl 1. až 4 srpna roku 1853. Úvodní slovo setkání přednesl lesní správce LČR Jindřichova Hradce Michal Čestmír, hlavní iniciátor renovace památníku. Následoval proslov oblastního ředitele LČR Kamila Bjačka, který poděkoval zejména členům Spolku přátel historie jindřichohradeckých lesů a rybníku, kteří samotnou renovaci provedli. Za renovaci zmíněnému spolku patří velké poděkování. S historií účastníky akce seznámil Michal Kotyza, člen spolku.
Funkci předsedy 6. sjezdu ČLJ zastával lesmistr panství hraběte Eugena Czernina (1796-1868), a sice slovutný Ferdinand Wachtel (1806-1884). Vyjížďky po okolních lesích se tenkrát zúčastnilo 247 lesníků a pozvaných hostů, na více než 30 koňských povozech. Dle dobových dokumentů se jednalo o 65 ha lesů pralesovitého typu. Zdejší lesníci tehdy byli tak aktivní, že vznikla myšlenka vybudovat památník. Samotné odhalení památníku proběhlo 14. září roku 1853 za široké účastí lesníků a hostů z nedalekého okolí. Krumlovský lesmistr Wesselý při odhalení pravil:
„Nechť tento památník připomíná našim zástupcům, že jsme to s našimi povinnostmi mysleli dobře a že od nich očekáváme, že při svých oproti nám pokročilým znalostem budou naši práci a činnost hodnotit klasně a nám příznivou vzpomínkou zachovávat.“
Historicky Česká lesnická společnost tedy nepřímo navazuje na 170-ti letou tradici lesnických společenských organizací na území dnešní České republiky. Po uvolnění práva spolčovacího v Rakousku jako jedni z prvních založili v roce 1848 Böhmischer Forstverein – protektorem byl kníže Schwarzenberg. Společnost byla dvoujazyčná, každoročně pořádala odborné exkurze, vydávala svůj spolkový časopis pro lesnictví, myslivost a přírodovědu. Od roku 1882 se tento původně německý spolek stal Českou lesnickou jednotou, která existovala až do roku 1921. V polovině srpna 1906 sjezd lesníků rozhodl o založení Jednoty českých lesníků Koruny české (JČL), jejíž ustavující schůze se konala 6. 1. 1907.
V roce 1919 se společnost změnila na Ústřední jednotu československého lesnictva s bohatou a širokou činností včetně ochrany přírody a krajiny. Československá vědecká společnost lesnická (ČSVSL) byla založena 21. 5. 1956, jejím prvním předsedou se stal Karel Matyáš. V roce 1968 byl diskutován vznik samostatné Čs. zemědělské společnosti a pokračovatelkou lesnické sekce se měla stát v roce 1969 opětovně ustavená JČL. V roce 1971 však proběhlo slučování JČL s ČSVSL a rozhodlo se o názvu Český svaz vědeckotechnických společností (ČSVTS) – Česká společnost lesnická.
V současné podobě byla Česká lesnická společnost (ČLS) ustavena valnou hromadou 23. 2. 1990 včele s předsedou Zbyňkem Vrátným. Dne 29. 5. 1992 byl předsedou zvolen Štěpán Kalina, jehož po 17 letech v této stěžejní funkci vystřídal předseda Pavel Draštík. V průběhu roku 2007 se součástí ČLS stal Národní lesnický komitét. Od r. 2009 je ČLS akreditovanou vzdělávací institucí a zapojuje se do řešení významných úkolů v lesním hospodářství. O 5 let později došlo k transformaci ČLS, kdy od 1. 1. 2014 je na organizaci nahlíženo jako na spolek. V roce 2017 ČLS vstoupila do Lesnicko-dřevařské komory a platformy Hospodáři v krajině. Dále je společnost členem mezinárodní asociace UEF (Union of European Foresters) a zastupuje Českou republiku v mezinárodním výboru YPEF (Young People in European Forests).
Více o odhalení památníku, u něhož nechyběli také zástupci ČLS, naleznete v naši fotogalerii.