Lesnický workshop v Polsku
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 17.září 2023
- Zobrazeno: 1135
Nejen v České republice, ale také v Polsku roli osvěty lesnictva zastává stavovská lesnická společnost Polskie Towarzystwo Leśne (PTL), se kterým ČLS dlouhodobě úzce spolupráce. V této souvislosti ČLS ve dnech 7.-9. září pořádala lesnický workshop s venkovní exkurzí v Dolnoslezském vejvodství. V přednáškové části byl řešen výrazný pokles diverzity stromového patra a vegetace v porostech ponechaných samovolnému vývoji oproti lesům hospodářským. Například z dlouhodobých výzkumů v Bělověžském národní parku vyplývá, že na některých sledovaných trvalých plochách v bezzásahových oblastech došlo za 60 let k poklesu diverzity až o sedm druhů dřevin směrem k výrazné homogenizaci struktury ve prospěchu habru. Dále zazněla debata o problematice nedostatku dřeva v současnosti, ale také v budoucnosti v důsledku zvyšujícího tlaku ochrany lesa a měnícím se podmínkám prostředí. Zazněla dále celá řada zajímavých přednášek o lesnictví Polska.
Exkurzní část byla zahájena v Książańském Parku Krajobrazowy, jež byl založen v roce 1981 s rozlohou 3 155 ha. Své jméno nese podle historického hradu Książ, který shlíží na řeku Pełcznica. Park leží v Dolnoslezském vojvodství a v rámci parku se zde nachází dvě přírodní rezervace. Během exkurze byla v rámci bohaté diskuze řešena zvyšující závažnost lesních škůdců, například bejlomorky bukové či kůrovců na buku. Nesměla také chybět návštěva zámku Książ, jež je kromě své velkolepé historii také známý svojí temnou historií jako zámek, jež mel být za druhé světové války sídlo Adolfa Hitlera i Jantarové komnaty. Za zmínku také stojí dva monumentální sekvojovce obrovské nacházející se před zámkem. Následovala venkovní pochůzka do Parku Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, který byl založen v roce 1998 s rozlohou 6 439 ha. Park se nachází ve středních Sudetech jižně od Wałbrzychu a je významný svými skalními útvary. V rámci exkurze zazněly možnosti vnášení jedle bělokoré do porostů, či problematika škody zvěří a tlaku rekreace. Vrcholem exkurze byla návštěva vyhlídky na Ruprechtickém špičáku s nezapomenutelnými výhledy na CHKO Broumovsko. Cestou zpět do České republiky zájemci mohli navštívit mohutný sekvojovec nacházející se severně od Trutnova.
Nesmíme opomenout, že v rámci lesnického workshopu v Polsku místopředseda Martin Polívka obdržel čestné uznaní prvního řádu od PTL – zlatý odznak, jako historicky teprve třetí oceněný z ČR. V příštím roce plánují dva spolky z PTL exkurzi do ČR. Více ke shlédnutí v naší fotogalerii.