Rozvoj lesnické typologie a její užití v lesnické praxi
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 25.červen 2015
- Zobrazeno: 8573
Konference u příležitosti nedožitých devadesátin pana ing. Karla Plívy
Ve dnech 11. a 12. září 2012 se v Čečkovicích u Blanska sešlo více než 100 odborníků, které zajímá vývoj jedné ze základních lesnických disciplín. Disciplíny, která podle toho jak se zpracuje, resp. uplatní v praxi, rozhoduje o produkci a tudíž o budoucí ekonomice příslušného majetku, ale i o celkovém stavu porostu, resp. biotopu. Konference se konala pod záštitou ministra zemědělství Petra Bendla, ministra životního prostředí Tomáše Chalupy a hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška. Konference byla pořádána pod odbornou záštitou a s finančním přispěním Ministerstva zemědělství, sekce lesního hospodářství, byla akreditována u Ministerstva vnitra ČR jako program pro průběžné vzdělávání pracovníků veřejné správy a ÚZEI ji zařadilo mezi akce pro celoživotní vzdělávání poradců v lesnictví. Konferenci dále finančně podpořily PEFC Česká republika, Sdružení vlastníků a správců lesních majetků ČR, Sokolovská uhelná a Jihomoravský kraj. Mediálním partnerem celého letošního typologického projektu bylo vydavatelství Lesnická práce s.r.o.
Zájem o novinky v lesnické typologii na konferenci přivedl jak její tvůrce, tak zejména její uživatele a to jak z řad lesních hospodářů a státní správy lesů, tak i uživatele z oblasti ochrany přírody. Ti všichni si vyslechli přes 30 příspěvků z praxe, z oblasti vědy či informace o novinkách ve vývoji této disciplíny, resp. zamyšlení nad jejím dalším vývojem. V rámci referátů se našel i prostor na připomenutí osobností, které stály přímo či nepřímo u vzniku lesnické typologie a na její zasazení do mezinárodního rámce a souvislostí. Konferencí vyvrcholil více než půlroční projekt ČLS a ÚHÚL Brandýs nad Labem, v jehož rámci vyšlo 20 odborných článků v Lesnické práci a započala se tak diskuse o dalším směřování této disciplíny.
Na konferenci bezprostředně navázala i odborná exkurse, která se konala 13. září v lesích nedalekého ŠLP Křtiny, které se zúčastnilo 40 zájemců.
Na konferenci bylo přijato krátké doporučení:
1. Pokračovat v analýzách databáze lesnické typologie
2. Na základě výsledků analýz otevřít diskusi s odbornou veřejností a navrhnout případné úpravy lesnicko-typologického klasifikačního systému
3. Zakotvit lesnickou typologii do lesnické legislativy
4. Pokračovat v monitoringu lesních stanovišť s cílem sledování měnících se přírodních podmínek.
5. Publikováním informovat lesnickou veřejnost s vývojem v lesnické typologii