XXV. Sněm lesníků: Výchova mladých lesních porostů po kalamitách

Dne 7.11 2023 se v sále Silvia LČR v Hradci králové uskutečnil odborný seminář ČLS s názvem „Výchova mladých lesních porostů po kalamitách“, a to v rámci XXV. Sněmu lesníků. Seminář obsahoval celkem pět příspěvku ze tří institucí zabývajících se výzkumem porostní výchovy (FLD ČZU v Praze, LDF MENDELU v Brně, VULHM VS Opočno) a jeden příspěvek z provozní praxe (Lesy ČR, s. p.).

Po úvodní zdravici odborného garanta prof. RNDr. Stanislava Vacka, DrSc. (FLD ČZU v Praze) v rámci uvedení dané problematiky porostní výchovy po kalamitách vystoupil Ing. Václav Lidický (MZe), který posluchačům nastínil nezbytnost efektivní obnovy a výchovy lesních porostů po kalamitách v podmínkách postupujících globálních klimatických změn. Ve svém vystoupení zdůraznil nezbytnost spolupráce lesnického výzkumu s praxí na tvorbě účelné porostní výchovy lesních porostů po kalamitách.

Prof. RNDr. Stanislav Vacek, DrSc. & Ing. Jaroslav Moravec (FLD ČZU v Praze) ve svém příspěvku „Hlavní zásady výchovy lesních porostů na bývalých kalamitních holinách“ rozebrali obecné zásady výchovy lesních porostů s důrazem na výchovu hlavních hospodářských dřevin (smrku ztepilého, borovice lesní, dubů, buku lesního) výchovu porostních směsí, přípravných porostů a porostů poškozených zvěří. Doc. Ing. Antonín Martiník. Ph.D. (LDF MENDELU v Brně) v přednášce s názvem „Kontinuální obnova = kontinuální výchova – výchova porostů přípravných dřevin na kalamitních holinách“ rozebral využívání výběrných principů v porostech pionýrských dřevin i cesty k tvorbě lesů trvale a plně funkčních. Především pak shrnul základní předpoklady a poznatky péče a výchovy pionýrských dřevin, především pak břízy bělokoré. Dalším přednášejícím byl Ing. Jan Leugner, Ph.D. (VÚLHM VS Opočno), který v příspěvku s názvem „Výchova mladých lesních porostů při dvoufázové obnově na post-kalamitních plochách“ zhodnotil předpoklady a možnosti dvoufázové obnovy lesa na kalamitních plochách. Ve svém příspěvku zdůraznil, že nově vytvořený porost přípravných dřevin omezí nepříznivé prostředí holiny a vytvoří příznivější stanovištní a růstové podmínky pro vnášení a odrůstání cílových dřevin. Velkou pozornost přitom věnoval nejběžnější přípravné dřevině – bříze bělokoré.

Po přestávce na kávu zahájil další přednáškový blok prof. Ing. Jiří Remeš, Ph.D. (FLD ČZU v Praze), přednesl přednášku s názvem „Tvorba a výchova smíšených porostů v podmínkách klimatické změny“. Hlavní adaptační opatření pak vidí v přeměně monokulturních porostů na porosty smíšené. Přitom zdůraznil, že druhová pestrost dřevin v lesních porostech je spojena s vysokou adaptační kapacitou, protože smíšené porosty jsou více odolné vůči rušivým jevům a stresu. Z těchto důvodů by se při výchově smíšených porostů měly preferovat druhy dřevin, které mají předpoklady pro adaptaci na předpokládané klima, zejména pak dřeviny s vyšší tolerancí k suchu a vyšším teplotám. Dále následovala přednáška Ing. Jiřího Nováka, Ph.D. (VÚLHM VS Opočno), který v přednášce s názvem “Opatření v mladých porostech poškozených zvěří nebo s opožděnou výchovou“ exaktně rozebral úskalí porostní výchovy v těchto typech porostů. Přitom zdůraznil, že odložení prvních výchovných zásahů porostech výrazně zvyšuje riziko ztráty jejich funkčnosti a silně omezuje dosažení provozních cílů. Proto na závěr příspěvku doporučil věnovat značnou pozornost včasným prvním výchovným zásahům a zabránit poškození lesních porostů zvěří. V závěrečné přednášce Ing. Roberta Polacha (Lesy ČR, s. p.) s názvem „Výchova mladých lesních porostů v podmínkách LČR, s. p. s využitím školících ploch“ byla nastíněna strategii obnovy lesa na kalamitních holinách u LČR v podmínkách globálních klimatických změn. V příspěvku byl zdůrazněn význam školících ploch pro školení odpovědných provozních pracovníků (lesních správců, revírníků, polesných, lesních) při výchově porostů na kalamitních holinách.

Po plodné diskusi k problematice výchovy mladých lesních porostů na kalamitních holinách následovalo krátké shrnutí XXV. Sněmu lesníků prof. RNDr. Stanislavem Vackem, DrSc. s důrazem na stav a vývoj poznatků v této problematice. Na závěr bylo konstatováno, že tento jubilejní sněm lesníků přinesl mnoho zajímavých podnětů ohledně možností realizace porostní výchovy na kalamitních holinách v podmínkách postupujících globálních klimatických změn.

Pořádáno za podpory Ministerstva zemědělství a Lesů České republiky, s. p.

Fotogalerie ze semináře k nahlédnutí zde.

Jazykové verze webu

Aktuality

Nejbližší akce

Informace o plánovaných akcích se zde objeví v nejbližších dnech

Silvarium - lesnické zprávy

Najdete nás na Facebooku

Spolupracujeme

Image result for logo úhúl   Image result for lesnická škola logo 

                           PTL, s.r.o.

 

 

 

 

Copyright © 2024    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno