Interview se šampiony YPEF 2023

Rekordní ročník soutěže Mladí lidé v evropských lesích (YPEF) ovládlo družstvo z Gymnázia nad Alejí, reprezentované Terezou Vávrovou, Ondřejem Švermou a Šimonem Hájkem. Za normální situace by celé družstvo vyrazilo reprezentovat Českou republiku na mezinárodní kolo soutěže, kde by jistě bojovalo o cenné kovy, včetně nabytí cenných zkušeností. Bohužel jsme však již několikátý rok svědky válečného konfliktu na Ukrajině, kde se právě mezinárodní kolo mělo odehrát. Vítězné družstvo se tak mezinárodního kola nemohlo zúčastnit. Redaktoři měsíčníku Lesnická práce však na tým z Gymnázia nad Alejí nezapomněli a jeho aktéry požádali o několik dotazů. O interview s vítězným družstvem se s vámi podělíme níže:

Co vás přivedlo k účasti v soutěži YPEF?

- V naší škole už je roky tradicí tuto soutěž pro studenty pořádat a jelikož nás zajímá krajina a příroda v ní, rozhodli jsme se přihlásit a zkusit štěstí. 

Jaká témata nebo myšlenky, se kterými jste se v rámci soutěže setkali, vás nejvíce zaujaly?

- Nejvíce nás zaujalo a překvapilo, jak je lesnická disciplína rozšířená a významná nejen u nás v Česku, ale i po celé Evropě. Bez ní by lesy bezesporu nevypadaly tak jako dnes. Zároveň nám soutěž přinesla i nový koníček, a to poznávání živočichů a rostlin kolem nás.

Objevily se během soutěžního testu, prezentace nebo praktických úkolů nějaké otázky nebo problémy, které vás zaskočily?

- Pro nás, jakožto gymnazisty, byly obtížné zejména praktické úlohy zaměřené úzce na lesnictví, například měření kubatury nebo pojmenování dřevorubeckých nástrojů. Kvůli tomu, že se na naší škole lesnictví neučí, jsme se neměli šanci s nimi předtím setkat. Nakonec jsme se ale s úlohami dokázali popasovat a tím jsme se i přiučili novým věcem.

Jaké nejdůležitější otázky podle vás musí řešit lesníci u nás i v celé Evropě?

- Podle nás se musí lesníci zaměřovat zejména na funkci ochrany biodiverzity lesa. Ten v krajině funguje jako útočiště pro nespočet druhů a zajišťuje jejich pestrost. Tato myšlenka se ale dostává do rozporu s narůstající poptávkou po dřevě, a tak se musí najít kompromis, což není vždy lehké. Nesmí se také zapomenout na to, že v dnešním světě, který čelí klimatické změně, hrají lesy naprosto klíčovou roli (např. zadržují vodu v krajině), která se musí s nadějí na lepší budoucnost udržet.

Přemýšlíte, že byste se chtěli věnovat lesnictví v dalším studiu nebo i později v zaměstnání?

- Otázky týkající se lesní krajiny nás velmi zajímají, zatím je to pro nás ale spíše koníček, než-li profesní směr, kterým bychom se v budoucnu chtěli ubírat.

 

Takto odpovídali vítězové 13. ročníku soutěže YPEF. Děkujeme za zodpovězení dotazů a přejeme aktérům rozhovoru další bohaté zkušenosti nejen z oblasti lesnictví.
Těšíme se na to, co přinese 14. ročník soutěže!

Jazykové verze webu

Aktuality

Silvarium - lesnické zprávy

Najdete nás na Facebooku

Spolupracujeme

Image result for logo úhúl   Image result for lesnická škola logo 

                           PTL, s.r.o.

 

 

 

 

Copyright © 2025    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno