Vliv hospodaření v krajině na populace drobné zvěře
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 24.červenec 2023
- Zobrazeno: 1063
V posledních letech se do popředí dostává stále více témat, spojených se spárkatou zvěří, a to především s populační dynamikou a se škodami, které volně žijící kopytníci působí. Drobná zvěř se naproti tomu nachází na okraji mysliveckého zájmu s čímž souvisí i minimum organizovaných odborných akcí na témata, spojená s problematikou podpory početnosti koroptví, bažanta, nebo zajíce polního. Najdou se ale i výjimky, potvrzující pravidlo. Jednou z nich byl seminář o Vlivu hospodaření v krajině na populace drobné zvěře, který byl zaměřen na širokou škálu aspektů, ovlivňujících stav populace volně žijících živočichů, obývajících agroekosystémy.
Na začátek je nutné si uvědomit, jak zásadně se od sebe obsah seminářů, zaměřených na spárkatou a drobnou zvěř, liší. Neuslyšíte zde prakticky žádné informace o lovu či přikrmování, pod kterým si početná skupina myslivců představí zaječí krmelečky či zásypy. Naprostá většina přednášek je zaměřena na celkový stav ekosystému a podporu drobné zvěře pomocí změn v krajině, a v tomto duchu probíhal i seminář, který se konal 22. června v Ratenicích, ve spolupráci s Obcí Ratenice a Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti.
Obsah semináře byl rozdělen na čtyři tematické přednášky s následnou terénní exkurzí. Jako první přednášející vystoupil prof. RNDr. Jakub Hruška, CSc., který přednesl svůj příspěvek, zaměřený na přítomnost pesticidů v zaječí moči. Na první příspěvek navázal Miloslav Chlumský, který ve své profesi spojuje soukromé zemědělství, myslivost, a zároveň je místostarostou obce Ratenice. Třetí přednášku pod názvem „Zajíc polní jako bioindikátor agroekosystému“ přednesl Ing. Jan Cukor, Ph.D. Přednáškový blok uzavřel doc. Dr. Ing. Petr Marada příspěvkem na téma „Nové agroenvironmentální opatření a jeho vliv na drobnou zvěř“.
Po obědové pauze následovala terénní exkurze v katastrálním území Ratenic. Exkurzí provázel Miloslav Chlumský, který účastníkům semináře představil opatření přímo v terénu. Výklad byl zaměřen na praktické otázky, související s realizací konkrétních opatření. Účastníkům byly představeny obnovené polní cesty s výsadbou plodonosných dřevin, biopásy připravené na výsev směsí, určených pro zajíce polního či remízy s vysazenou křovinnou a dřevinnou vegetací. Nechyběly také ukázky hospodaření s konvenčními plodinami, které je v okolí Ratenic charakterizováno nízkou intenzitou, a tedy i zastoupením necílových, planě rostoucích rostlin.
Po čas celého semináře probíhala velmi diskuze na základě velmi konkrétních dotazů, zejména pak s požadováním odpovědí aplikovatelných do praxe. Věříme, že dosud málo používaný formát/obsah semináře, se nám podaří zopakovat také v budoucnu.
Více informací o proběhnuvším semináři se dozvíte v aktuálním čísle Světa myslivosti, další fotografie jsou pak k nahlédnutí zde.