Hospodaření v dubových porostech Polabí s uplatněním přirozené obnovy

V úterý 30.5.2023 proběhla venkovní pochůzka na lesním majetku, kde hospodaří Czerninská lesní správa Hlušice, s.r.o. Terénní pochůzka byla zaměřena na hospodaření v dubových porostech Polabí s uplatněním přirozené obnovy. Dotyčný lesní hospodářský celek zaujímá plochu cca 990 ha. Lesní majetek je situován jako ucelená část lesa táhnoucí se v pásu jižně od obce Slavhostice k obci Skochovice při hranici Středočeského a Královéhradeckého kraje. Všechny lesy na LHC byly zařazeny do jedné kategorie, a to do lesů hospodářských. Zároveň se jedná o území zařazené do soustavy Natura 2000. Lesy tvoří převážně dubohabřiny nacházející se v nadmořské výšce 250-300 m n.m. v rámci PLO 17 Polabí.

Průvodcem terénní procházky se stal zdejší lesní správce Ing. Lubomír Soukup, který zde hospodaří již zhruba 40 let. V úvodu účastníky seznámil s historií lesní majetku „Hlušické větve Czerninů“, s přírodními podmínkami, základními charakteristikami LHC i se skutečností, že zde porosty dubu zimního s využitím přirozené obnovy obnovuje již více jak 30 let. V rámci celkem 5 zastávek bylo možné vidět různé fáze rozpracované obnovy porostů v delší časové řadě. Lesní správce využívá výhradně maloplošné prvky v podobě kotlíků, které se přibližně po třech letech rozšiřují v návaznosti na výskyt přirozené obnovy. V rámci ukázek bylo možné vidět stav porostů po prvních výchovách od nárostu, přes mlaziny až po první probírky. Snaha je zasahovat především v úrovni. Základním předpokladem pro přirozenou obnovu kromě vhodných mateřských porostů a pravidelných semenných roků, což lesní správce několikrát zdůraznil, je udržení nízkých stavů spárkaté zvěře. Nejstarší lesní porost vzniklý z přirozené obnovy, který je prokazatelně dohledatelný a doložitelný, dosáhl dnes již stádia první probírky a stáří 28 let. 

V další části terénní pochůzky připravil zástupce Diecézních lesů Hradec Králové, s.r.o. pan Mgr. Martin Polívka DiS. Dohromady 3 ukázky pro uplatnění plošných podpor v rámci Strategického plánu společné zemědělské politiky na období 2023-2027, která navazuje na předchozí období Programu rozvoje venkova. Jedná se o lesnicko-environmentální platby zaměřené na biodiverzitu a genofond. Výše uvedená podopatření pak prezentoval Ing. Petr Dušek z Ministerstva zemědělství ČR. Do plošných podpor jsou zahrnuty podopatření: Zachování porostního typu hospodářského souboru, Ochrana a reprodukce genofondu lesních dřevin a Zachování habitatových stromů. V případě posledního podopatření jde v daném období o zcela nový druh podpory. V rámci 3 ukázek, kdy byly vybrány habitatové stromy i vymezeno 20 m ochranné pásmo, bylo názorně ukázáno, co ještě pro splnění podmínek přípustné je a co již nikoli. 

Závěr terénní pochůzky proběhl na myslivecké chatě a bohatá diskuse se rozvinula u stylového kotlíkového guláše. Děkujeme všem účastníkům za aktivitu a možnost sdílet zkušenosti. Partnerům, kterými byly Ministerstvo zemědělství ČR, Vojenské lesy a statky ČR, s.p., Czerninská lesní správa Hlušice, s.r.o. a Diecézní lesy Hradec Králové, s.r.o. děkujeme za podporu a možnost venkovní pochůzku zrealizovat.

Fotogalerie z akce k nahlédnutí zde.

 

Jazykové verze webu

Aktuality

Nejbližší akce

Informace o plánovaných akcích se zde objeví v nejbližších dnech

Silvarium - lesnické zprávy

Najdete nás na Facebooku

Spolupracujeme

Image result for logo úhúl   Image result for lesnická škola logo 

                           PTL, s.r.o.

 

 

 

 

Copyright © 2024    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno