Využití a pěstování cenných listnáčů v podmínkách České republiky
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 18.květen 2023
- Zobrazeno: 1117
V úterý 16. května 2023 se v prostorách FLD ČZU v Praze uskutečnil odborný seminář na téma „Využití a pěstování cenných listnáčů v podmínkách České republiky“. Problematika pěstování cenných listnáčů se periodicky objevuje v centru pozornosti lesnické odborné veřejnosti. V současné době může být jejich větší využití i důsledkem snahy o efektivní zalesňování kalamitních holin, zvýšení biodiverzity lesních porostů a diverzifikaci lesnické produkce. Jednotlivé příspěvky proto byly zaměřeny na zakládání porostů s využitím cenných listnáčů, byť v podmínkách zalesňování zemědělských půd a vytipováním dalších druhů cenných listnáčů potenciálně významných v rámci zakládání lesních porostů v České republice.
Úvodní prezentaci představil garant semináře, prof. Vilém Podrázský. Další soubor příspěvků byl zaměřen na dřeviny dosud více využívané, jako je ořešák černý, třešeň ptačí či kaštanovník setý. Na problematiku první zmíněné dřeviny byla zaměřena prezentace prof. Otakara Holuši ("Potenciál pěstování ořešáku černého v ČR"), na problematiku třešně ptačí a kaštanovníku setého prezentace prof. Iva Kupky ("Kaštanovník setý a třešeň ptačí – významné cenné listnáče v podmínkách ČR"). Pro praxi je významná především informace o operativním obchodováním se sortimenty cenných listnáčů a se sortimenty s vysokou hodnotou a dále informace o využití dřevní suroviny méně častých druhů dřevin, proto byl zásadní i referát Ing. Petra Vondráčka na téma „Dražba cenných sortimentů dříví“. Dřevem vybraných druhů cenných listnáčů se zabývala prezentace doc. Aleše Zeidlera. Doplňující informací byl příspěvek prof. Vilém Podrázského: „Využitelnost introdukovaných dřevin včetně cenných listnáčů v podmínkách ČR“, rovněž uvedený ve sborníku z akce.
Cenné listnáče v každém případě představují významnou a zajímavou část produkce českých lesů. Jejich pěstování má značný význam pro vlastníky lesa v budoucnosti. Je třeba hledat cesty maximálního zhodnocení této produkce a možnosti pro její zpracování. Tyto dřeviny mohou významně přispět ke zvýšení diverzity, stability a hodnoty našich lesů.
Po teoretickém bloku semináře byla v odpoledních hodinách uskutečněna exkurze do závodu Danzer Bohemia v Horních Počáplech, kde se účastníci mohli seznámit s procesem zhodnocení produkce studovaných dřevin, a to prostřednictví komentované prohlídky místní dýhárny.
Děkujeme všem účastníkům za aktivitu a možnost sdílet informace o cenných dřevinách.
Více fotografií z akce naleznete zde.