Znělka ČLS "Óda na pivoně šumavského"
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 05.březen 2023
- Zobrazeno: 1733
Skladba „Óda na pivoně šumavského“ se stala oficiální znělkou České lesnické společnosti, z. s.
Česká lesnická společnost úspěšně pokračuje na poli šoubyznysu. V loňském roce vydala naučnou knihu „Český a moravský les“ ve spolupráci s Václavem Cílkem, stejně tak opět úzce spolupracovala s trubačskou skupinou Markazíni. Po populárních hudebních videoklipech „Zalesňovací“, „Voda“ a „Klimatická“ bylo pro Vás připraveno další pokračování s názvem „Ukliďmě Česko“. Nyní bychom však rádi představili jedinečnou znělku ČLS, jež vás dobře naladí a zavede do tajuplného Šumavského hvozdu.
Skladba je inspirována kouzly české přírody, stejně jako hravostí hudby W. A. Mozarta. Původní myšlenka skladby vychází z tradice českomoravských loveckých signálů a hlaholů. Profesor myslivosti Antonín Dyk z brněnské lesnické fakulty a později hudebník pražské hudební školy Josef Selement složili lovecké skladby pro lesnice a borlice na motivy jednotlivých druhů zvěře, které se dnes hrají a slouží jako poslední pocta ulovené zvěři. Taková pocta ovšem doteď chyběla pro tajemný taxon našich především jižních pohraničních oblastí, pivoně šumavského.
Nutnost vzniku pocty vznikla v okamžiku přímého pozorování pivoně autorem na Blaníku u Radenína. Znělka se tedy snaží navodit atmosféru pivoně ladně poskakujícího po lukách a lesích v předhoří Šumavy pomocí hravé melodie, ne nepodobné melodiím zmíněného Amadea, svou strukturou však zůstává věrná lovecké Hudbě starých mistrů Jiřího Ignáce Linka a Mozartova nástupce v pozici dvorního kapelníka na císařském dvoře ve Vídni, učitele hudby Leopolda Koželuha.
Skladba natolik věrně odráží krásu a tajemství českých hvozdů, že se dočkala pasování na znělku České lesnické společnosti. Poslechněte si krásné tóny lesnic v této jedinečné kompozici se snímky z Novotného Lávky v Praze a české přírody. A na co se můžete těšit příště z dílny ČLS?
Skladbu si můžete užít na odkaze zde.
📯
Hudba
Josef Gallo
Petr Ježek
📯