Zajištění kultur na kalamitních kůrovcových holinách
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 13.únor 2023
- Zobrazeno: 1641
Dne 9.2.2023 proběhl v prostorách Národního zemědělského muzea v Praze 1. odborný seminář České lesnické společnosti, z. s. v roce 2023. Tentokráte se jednalo o akci s názvem: „Zajištění kultur na kalamitních kůrovcových holinách“. Garantem semináře byl doc. Ing. Petr Zahradník, CSc. z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i. Seminář byl rovněž akreditovaný u Ministerstva zemědělství, respektive Ministerstva vnitra ČR.
Úvodní slovo setkání pronesl tajemník ČLS coby organizační garant akce, následovalo uvedení do problematiky ochrany lesa a jeho obnovy právě odborným garantem doc. Zahradníkem, jenž navázal přednáškou s titulem: „Dynamika vzniku holin v současné kůrovcové kalamitě“. Zmíněný příspěvek shrnul dosavadní vývoj kůrovcové kalamity, historické kůrovcové kalamity na území ČR či rizika spojená s obnovou kalamitních holin. V závěru přednášky doc. Zahradníka zazněla také celá řada doporučení pro lesnickou praxi.
Jedno z vůbec nejdůležitějších témat v rámci problematiky obnovy rozsáhlých kalamitních holin přednesla Mgr. Kateřina Neudertová Hellebrandová, Ph.D. (VÚLHM) prezentaci: “Mikroklimatické změny na kalamitních holinách“. Vyprávění Mgr. Neudertové Hellebrandové připomnělo zásadní vliv lesa na mikroklima prostředí, odkrylo vývoj teplot a úhrnu srážek v rámci dat z téměř 4 staletí, bylo však také zmíněno několik praktických zásad zalesňování holin. V dalším příspěvku Ing. Jan Cukor, Ph.D. (VÚLHM a FLD-ČZU) představil nám již dlouhodobě diskutované téma „Zvěř – potencionální nebo reálná hrozba při obnově lesů“, nicméně z nového úhlu pohledu. Ing. Cukor hovořil nejen o nutnosti redukce lesní zvěře na populační stavy únosné pro lesní porosty, ale např. také o komplikovaném lovu v sukcesních porostech. S ohledem na již zmíněné extrémní podmínky mikroklimatu či tlak lesní zvěře, je však účelné soustředit obnovu lesa částečně také směrem dalších druhů dřevin. Informace o možnostech vnášení introdukovaných dřevin s účastníky semináře sdílel prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc. (FLD-ČZU) v prezentaci na téma: „Využití lesních introdukovaných dřevin při zalesňování kalamitních holin“. Prof. Podrázský zmínil několik příkladů založených experimentálních ploch s výsadbou právě nepůvodních druhů dřevin, prostřednictvím dosavadních výsledků založených experimentů pak doporučil pokračovat v aplikovaném výzkumu této problematiky. Skutečně nenahraditelnými subjekty v lesním hospodářství, v rámci obnovy kalamitních holin pak o to více, jsou lesní školky. O produkci sadebního materiálu a problémech v jeho pěstování a distribuci hovořila Ing. Jana Kostelníková (SLŠ ČR) v příspěvku na titulem: „Produkce sadebního materiálu lesních dřevin – nezbytný základ včasného zalesnění kalamitních holin“. Nejen nepříznivé mikroklimatické podmínky, okus lesní zvěře či nedostatek sadebního materiálu, jsou limitní faktory úspěšné obnovy kalamitních holin. Zejména na bohatších stanovištích se lesníci potýkají také s vysokým stupněm zabuřenění ploch, s tímto tématem posluchače seznámil doc. Zahradník v přednášce Ing. Petra Vovesného (L.E.S. CR Okrouhlo): „Buřeň – limitující faktor úspěšné obnovy“. V neposlední řadě můžeme problém v zajištění holých ploch spatřovat také v nedostatku finančních prostředků, nicméně lze konstatovat, že pro tyto účely existují také různé formy dotační podpory. Právě přednáška Ing. Jana Lojdy, Ph.D. (MZe) „Dotační programy pro obnovu kalamitních holin“ zazněla coby závěrečný příspěvek semináře.
Součástí semináře byla také svačina formou bufetu, stejně jako oběd. Po skončení semináře bylo účastníkům akce umožněno bezplatně navštívit expozice Národního zemědělského muzea. Akreditovaný odborný seminář byl kapacitně zcela naplněn, a to už téměř 2 týdny před konáním akce. Seminář proběhl za podpory Ministerstva zemědělství ČR.
Více ve fotogalerii ČLS.