Osvěta členů pobočných spolků České lesnické společnosti v roce 2022

Nejen odborné semináře, pořádané centrálně pro celou oblast naší republiky, jsou každoroční stálicí činností ČLS, pravidelné jsou také setkání lesníků a další odborné i laické veřejnosti při příležitostech seminářů a konferencí, pořádaných pobočnými spolky ČLS. Díky spolupráci ČLS s Českou technologickou platformou pro zemědělství, se podařilo uspořádat 4 lokální odborné akce právě v sídlech pobočných spolků a jejich okolí.

Ve dnech 11. a 12.3.2022 proběhl dvoudenní odborný seminář při tématu: „Příležitosti a hrozby pro lužní lesy a jejich význam v době klimatických změn“. Seminář včetně exkurze uspořádal pobočný spolek ČLS v Hradci Králové, v čele s garantem akce Mgr. Martinem Polívkou, DiS. Součástí akce byla také ukázka zpracování dřeva a výrobě papíru. Páteční odpoledne účastnící strávili na exkurzi ve firmě Mondi Štětí a.s., kde byly účastníkům akce sděleny zásadní souvislosti výroby, stejně jako bezpečnosti práce, zrovna tak byly popsány používané technologie. Teoretické sdělení doplnila také hojná diskuze. Po exkurzi ve zmíněném podniku se účastníci semináře přesunuli do prostor zámku ve Veltrusech, aby zde vyslechli příspěvky věnované právě lužním lesům. Svou prezentaci postupně představil Mgr. Petr Karlík („Přírodní rezervaci Úpor – Evropsky významnou lokalitu CZ0210186 z pohledu zpracovatele plánu péče o ZCHÚ“), Mgr. Martin Polívka („Hospodaření v lesích na lužních stanovištích – význam, příležitosti a hrozby v době klimatických změn“), o Aktuální problematice škodlivých činitelů lužních porostů pohovořili RNDr. Adam Véle a Ing. František Lorenc z VÚLHM. V závěrečném příspěvku se Mgr. Martin Polívka zaměřil na výrobu, prodej a zpracování cenných listnatých sortimentů – Dražby. Bohatá diskuse k teoretické části pokračovala i druhý den při samotné venkovní pochůzce, která směřovala přímo k soutoku Labe a Vltavy a do přilehlého okolí. Právě na exkurzi se všem přítomným otevřel pohled jednak na rozkvetlé sněženky, které lemovaly takřka celou trasu vycházky, ale také na rozpadající se jaseniny.

24.6.2022 se uskutečnil další lokální odborný seminář, a sice na téma: „Druhová skladba dřevin v imisních oblastech v období klimatické změny“, v režii pobočného spolku ČLS Klášterec nad Ohří. Seminář pořádaný na zámku v Klášterci nad Ohří úvodním slovem zahájil garant akce Ing. Milan Hrachovina, následovala přednáška doc. RNDr. Mariana Slodičáka, CSc., ve které se zmíněný řečník zaměřil navrhl druhovou skladbu pro imisní oblasti Krušných hor. Ing. Jiří Novák, Ph.D. zmínil také „Využití dřevin s meliorační a zpevňující účinností v podmínkách Krušných hor“, nicméně pro úplnost z hlediska informací z lesnické typologie Ing. Aleš Kučera, Ph.D. doplnil sdělení předchozích přednášejících o problematiku Půdního prostředí v podmínkách odlesnění: odezvy a možné alternativy“. Poslední přednášku teoretické části semináře přednesl doc. Ing. Ivan Kuneš, Ph.D., a to v zaměření na Strukturní a druhovou diverzifikaci horských jehličnatých porostů prostřednictvím systému prosadbových a podsadbových center. Po společném obědě se všichni přítomní posluchači a přednášející přesunuli na do terénu lesních porostů Krušných hor, kde byly představeny následující témata: 1. Vícedruhové lesní kultury ve věku před a po prvním výchovném zásahu 2.; Alternativy směsí dřevin na náhorní plošině Krušných hor na velkoplošných holinách po exhalačních těžbách. Také diskuze v rámci tohoto semináře nakonec vznesla další varování směrem k nešetrnému hospodaření s průmyslovými zdroji, nicméně zejména s ohledem na poučení z historie.

Další červnový seminář proběhl 29.6.2022, tentokráte na Zámku Křtiny. Akci věnovanou Obnově lesů po kůrovcové kalamitě v kontextu nových dotačních pravidel a koncepci státní lesnické politiky do roku 2035 uspořádal pobočný spolek ČLS při LDF MENDELU v Brně. Garant akce Ing. Josef Lenoch, Ph.D. uvedl seminář v krátkém sdělení o aktualitách a souvislostech v rámci obnovy lesů po kůrovcové kalamitě. S prvním odborným příspěvkem vystoupil Ing. Milan Košulič, který popsal „Strategii obnovy lesa na kalamitních holinách“, následovala prezentace Ing. Jana Lojdy, Ph.D. s tématem: „Příspěvky na obnovu lesa a jejich vliv na volbu obnovy a výchovy lesa“. Po přestávce vystoupila Ing. Marta Urbanová, Odborná lesní hospodářka, se svým příspěvkem s názvem „Ekonomické aspekty adaptace lesů“. Praktický příklad uvedl Ing. Jan Dobrovolný, Ph.D. právě z oblasti lesů okolo Křtin (" Pestré lesy pro klimatickou změnu na ŠLP Křtiny “). Po obědě na křtinském zámku se účastníci semináře zúčastnili terénní exkurze s trasou ze Křtin až na polesí Vranov či Soběšice, kde bylo možné vyslechnout a sledovat zkušenosti a příklady s přírodě blízkými způsoby obhospodařování zdejších lesů.

Poslední odbornou akcí pořádanou pobočným spolkem ČLS byl 11.10.2022 seminář s tématem: Problematika lesních půd – základ pro obnovu a stabilitu lesních porostů. V prostorách zámku v Kostelci nad Černými lesy zahájil příspěvkem garant akce a předseda ČLS při FLD ČZU v Praze prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc. Obecné náležitosti, legislativní i administrativní, související se zalesňováním zemědělské půdy shrnul Ing. Bačovský. Představil přístup MŽP k problematice a zásady uplatňované při převodu ZPF na PUPFL. V dalším příspěvku doc. Šrámek představil problematiku monitoringu stavu lesních půd a některé jeho výsledky. Následně doc. Vopravil uvedl jednak informace týkající se nepříznivého, ba kritického stavu zemědělských půd a doložil výsledky výzkumu zalesněných zemědělských lokalit. V poměrně krátké době tak dochází při změně využití lokality k výrazné nápravě půdních charakteristik a zlepšení hydrických vlastností půdních substrátů. Závěrečné dva příspěvky přednesl právě garant akce prof. Podrázský, týkaly se jednak zvýšení biologické aktivity lesních půd po vzniku holé seče a jednak půdotvorné funkce jedle bělokoré. Poté následovala již venkovní exkurze na zalesněné zemědělské půdy.

Obecně všechny odborné semináře pořádané pobočnými spolky ČLS v roce 2022 se věcně týkaly stability a adaptability lesních porostů v ČR. S ohledem na to, že o zmíněné odborné akce byl velký zájem, se můžeme domnívat, že témata klimatické změny a adaptace lesů na ni, stále rezonují velkou částí jak lesnické veřejnosti, tak i veřejnosti neodborné. Pro velký zájem o problematiku udržitelného lesního hospodářství budou některé semináře v roce 2023 zaměřeny na podobnou problematiku. Několik fotografií z akcí naleznete zde.

Děkujeme pobočným spolkům ČLS za uspořádání všech 4 odborných seminářů, stejně jako České technologické platformě pro zemědělství za podporu při pořádání těchto akcí v roce 2022.

Jazykové verze webu

Aktuality

Silvarium - lesnické zprávy

Najdete nás na Facebooku

Spolupracujeme

Image result for logo úhúl   Image result for lesnická škola logo 

                           PTL, s.r.o.

 

 

 

 

Copyright © 2024    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno