Vyjádření ČLS k požáru v NP České Švýcarsko
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 29.červenec 2022
- Zobrazeno: 3078
V Národním parku České Švýcarsko hoří les. Požár zachvátil území o rozloze více než 1200 ha, to jsou zprávy, které nás provázejí již několikátý den a nemohou nechat lhostejného žádného člověka. Citlivé je toto téma pro lesníky, zvláště pro každého, kdo se musel ve svém profesním životě s nějakým požárem lesa sám potýkat. Bez nadsázky se jedná o jeden z největších požárů lesa za posledních několik desetiletí. V současnosti je zasaženo území cca 2 km široké a 5 km dlouhé. Jedná se o území, které bylo ponecháno samovolnému vývoji a postižené rozsáhlou kůrovcovou kalamitou z minulých let, jejíž konec je v nedohlednu. Požár ukázal, jak nebezpečný management samovolného vývoje s ponecháním obrovského množství suché dřevní hmoty, může být. Též ukázal, jak důležitá je často kritizovaná lesnická infrastruktura na všech stupních, která umožní v případě podobných situací efektivně zasáhnout, umožní přístup záchranným sborům, hasičům ale i při použití běžné lesnické techniky maximálně eliminovat škody. Důležitá je také zmínka chybějící sítě protipožárních pásů.
Zde již nejde jen o přírodu samu, ale také o lidi, kteří v daném území žijí, kteří v daném území mají zde své domovy, chaty, chalupy či podnikatelské provozovny. Česká lesnická společnost dlouhodobě nesouhlasí s přístupem ochrany přírody směřujícím k ponechávání rozsáhlých území samovolnému vývoji. Ten je často upřednostňován před méně razantním lesnickým přístupem pozvolného přechodu k přirozenější podobě lesních ekosystému. Je to opravdu společenská objednávka nebo pouze zájem úzké skupiny lidí? Jistěže se již ozvaly hlasy, že požár lesa je přeci normální součást přírodních procesů divočiny. Je tomu skutečně tak i uprostřed hustě zalidněné střední Evropy? Počkejte již za rok se vše zazelená a do deseti let bude les zpátky. Do jaké míry jsou podobná tvrzení pravdivá a zavádějící? Nebo tento přehnaný optimismus je záměrný? Jisté je, že řada stanovišť bude následně poškozena erozí. Přívalové deště budou ohrožovat další a další území. Přidá se větrná eroze. Ani výskyt dalších požárů v následujících letech nelze vyloučit. Genofond druhů rostlin i živočichů, kvůli kterým bylo zvláště chráněné území zřízeno je nenávratně narušen. Na velkém území vznikne stejnověký les.
V národním parku byl měl lesní ekosystém hlavně plnit všechny funkce lesa, přestože funkce ochrany přírody má zde prioritu. Funkce lesa, ať už je budeme nazývat jakkoliv, zde budou plněny velmi omezeně a některé vůbec po dlouhá léta. Nežijeme v divočině, ale v srdci Evropy. A i vývoj posledních měsíců ukázal, že zdaleka nejsme tak suverénní a bohatou společností, jak jsme si možná namlouvali. Měli bychom se už konečně začít podle toho chovat a hledat cesty, které nebudou ohrožovat naše občany žijící v daném území, protože i oni jsou součástí přírodního prostředí a jejich požadavky a připomínky k zásahům v jejich okolí bychom měli respektovat.
TZ Republikového výboru ČLS