Svět legální a ilegální těžby dřeva – Odkud putuješ, dřevo? Trnitá cesta dřeva z pralesa, přes řeky a oceány

Dne 3.9. proběhl ve Slatiňanech seminář České lesnické společnosti připravený za podpory MZe, Lesů ČR, s. p. a VLS, s. p. ve spolupráci s ÚHÚL a firmou Jan Ficek Dřevovýroba s.r.o. k na první pohled neobvyklému tématu světa legální a ilegální těžby dřeva se zaměřením na problematiku těžby dřeva tropického pásma. Úvodní slovo i referát přednesla Ing. Jana Čacká (ÚHÚL), která zdůvodnila, proč je nutné se zabývat v ČR, respektive v celé Evropě legalitou těžby dřeva v lokalitách vzdálených tisíce kilometrů. Přiblížila evropskou i českou legislativu v oblasti dovozu dřeva a dřevařských výrobků a jejího uvedení na trh v EU. Pak již následovaly odborné referáty se zaměřením na konkrétní tropické země.

Ing. Petr Němec, Ph.D. (LDF MENDELU) seznámil přítomné s rolí dříví a lesů v životě Etiopanů. Etiopie je zatížena vysokým nárůstem populace, zároveň nízkou mírou průmyslu, tudíž je dřevo vyváženo v surové podobě a současně se dováží veškeré opracované dříví až do úrovně papíru.  Konžská pánev a význam lesů pro život nejen Kamerunců byl předmětem vystoupení Ing. Anny Maňourové (FTZ ČZU v Praze). Typickým rysem států Konžské pánve je politická nestabilita, která je největší brzdou spolu s málo rozvinutou infrastrukturou v rozvoji těchto zemí. Bohužel si vedou všechny státy velmi špatně v žebříčku nelegální těžby dřeva – v rámci světa prakticky vedou. Na tyto informace navázala ve svém referátu Ing. Pavla Slavíčková (ÚHÚL) s konkrétní zkušeností s těžbou dřeva v Peru. Konkrétně se jednalo o výzkum v oblasti Pucallpy, v centru CICFOR Macuya, kde byl sledován tzv. primární les. Shromažďovala se zde desítky let data o tomto lese, které podlehlo absolutní destrukci vlivem masivního nátlaku subjektů, které se živí nelegální těžbou dřeva. Dopolední část zakončila Ing. Martina Burdová, která na rozdíl od přechozích referátů představila, co lze také z tropického dřeva vyrobit. Rodinná firma Jan Ficek Dřevovýroba s.r.o. z Chrudimi se zaměřuje na výrobku sesazenek, ale také třeba zajímavého nábytku. Teoretické informace doprovodila ukázkami nádherných dýh z galerie jejich firmy.

V odpolední části byl seminář doplněn komentovanou prohlídkou nedalekého zámeckého parku. Dendrolog Vítězslav Haupt, DiS. (Centaurea) prověřil dendrologické znalosti účastníků u jednotlivých stromových zajímavostí a skvostů zrenovovaného parku.

Dřevo je nádherný materiál. Má skvělé technické vlastnosti a široké spektrum využití. Jeho velkou výhodou je obnovitelnost. Ale ta má svá jasně daná přírodní pravidla, která se nedají obejít. V dnešním globálním světě s obchodem křížem krážem napříč všemi kontinenty je na to třeba pamatovat. Je naší povinností  zajímat se o původ  dřevní hmoty přicházející i ze vzdálených zemí. Protože dopady nelegální těžby dřeva se negativně projeví i v oblasti sociální a možná je jen s mírným zpožděním pocítíme nezanedbatelně i my uprostřed Evropy.

Fotografie z odborné akce k prohlédnutí zde.

 

Jazykové verze webu

Aktuality

Silvarium - lesnické zprávy

Najdete nás na Facebooku

Spolupracujeme

Image result for logo úhúl   Image result for lesnická škola logo 

                           PTL, s.r.o.

 

 

 

 

Copyright © 2024    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno