Adaptace lesního hospodářství na klimatickou změnu v praxi

Dne 26.9. 2023 se v hostinci u Farlíků ve Křtinách uskutečnil další odborný seminář ČLS s názvem „Adaptace lesního hospodářství na klimatickou změnu v praxi“.
Obsah semináře byl rozdělen do přednáškové části a následné exkurze právě do lesních porostů Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny.

Po úvodní zdravici odborného garanta Ing. Michala Šťasty (ÚHÚL) v rámci přednáškové sekce vystoupil Ing. Václav Lidický (MZe), posluchače uvedl do problematiky měnících se klimatických podmínek, zároveň otevřel klíčové téma právě klimatu, které se neustále proměňuje s viditelným průvodním znakem v podobě měnící se teploty, kdy dopady na lesní porosty jsou velmi citelné. Otázkou však zůstává, jak nastavit adaptační opatření, aby byla skutečně účelná. V závěru své přednášky Ing. Lidický zdůraznil nezbytnost spolupráce lesnického výzkumu s praxí, se sdělením, že je potřebné znát příčiny měnícího se klimatu, umět stanovit cíle adaptačního procesu a naleznout k tomu vhodné nástroje pro každé konkrétní území, lesní majetek, lesní stanoviště.

Dalším přednášejícím byl prof. Ing. Vilém Podrázský, CSc. (FLD ČZU v Praze), který přiblížil potenciál introdukovaných dřevin v kontextu klimatické změny. Přednášku věnoval hlavním introdukovaným dřevinám z hlediska jejich významu: produkce, pěstování a vlivu na stanoviště. Z introdukovaných druhů představil douglasku, introdukované druhy smrku, jedle, borovic, ořešák černý, dub červený, kaštanovník jedlý a trnovník akát. 

Prof. Ing. Jiří Remeš, Ph.D. (FLD ČZU v Praze) přednesl přednášku s názvem „Tvorba porostních směsí a a pěstební adaptace na klimatickou změnu.“ Hlavní adaptační opatření pak vidí v přeměně monokulturních porostů na porosty smíšené. Při výběru dřevin pro zalesnění by se měly preferovat ty druhy, které mají předpoklady pro adaptaci na předpokládané klima, zejména dřeviny s vyšší tolerancí k suchu a vyšším teplotám.

Po přestávce na kávu zahájil další přednáškový blok Ing. Václav Zouhar (ÚHÚL). Vystoupení Ing. Zouhara pojednávalo o lesnické typologii v návaznosti na měnící se klima. Velkou otázkou pro lesnickou i širokou veřejnost je případný posun vegetačních stupňů. Zaznělo také, že změny klimatu jsou velmi rychlé, dokonce rychlejší než změny vegetace, proto prozatím lesnická typologie nezohledňuje klimatickou změnu v samotném Lesnicko-typologickém klasifikačním systému, nýbrž pouze v aplikačních doporučeních pro lesnické plánování. 

Následujícím přednášejícím byl Ing. Petr Hromádko (INÉS Kunštát). Přiblížil problematiku hospodaření na lesním majetku, který se potýká s důsledky měnícího se klimatu. Mimo jiné účastníky semináře seznámil s praktickými příklady proběhnuvším opatření ochrany lesa, zároveň také s ekonomickou stránkou věci. V závěru zmínil predikci do budoucna.

Závěrečná přednáška byla zároveň pozvánkou na odpolední exkurzi, Ing. Lumír Dobrovolný, Ph.D. (ŠLP Křtiny) představil adaptační opatření na ŠLP Křtiny. Odhalil charakteristiku nejvýznamněji zastoupeného hospodářského modelu na ŠLP Křtiny – „Dauerwald“ – les trvale tvořivý (55 % LHC). Dauerwald lze charakterizovat jako les smíšený, věkově, tloušťkově, výškově i prostorově diferencovaný s vyváženou porostní zásobou a optimálním objemovým přírůstem.

Po poslední přednášce a společném obědě proběhla terénní exkurze do lesních porostů ŠLP Křtiny pod vedením právě Ing. Lumír Dobrovolného, Ph.D., při praktických ukázkách přímo v lese byly představeny procesy převodu na les trvale tvořivý a způsobu obnovy kalamitních holin perspektivní směsí dřevin. Během terénní exkurze se rozvinula debata týkající se nových hospodářských modelů pro lesní hospodářství. 

Seminář přinesl mnoho podnětů ohledně adaptace lesního hospodářství na měnící se klima od řečníků i debatujících návštěvníků.

Pořádáno za podpory Ministerstva zemědělství, Lesů České republiky, s. p., Vojenských lesů a statků, s. p. a Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem.

Více k nahlédnutí ve fotogalerii zde.

 

Jazykové verze webu

Aktuality

Silvarium - lesnické zprávy

Najdete nás na Facebooku

Spolupracujeme

Image result for logo úhúl   Image result for lesnická škola logo 

                           PTL, s.r.o.

 

 

 

 

Copyright © 2024    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno