Pěstování lesů v imisní oblasti Trutnovska u příležitosti 100 let od narození Jaromíra Nehyby
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 26.květen 2022
- Zobrazeno: 3204
Tradičně pořádaná venkovní pochůzka ČLS za podpory Ministerstva zemědělství, Lesů České republiky a České lesnické akademie Trutnov se konala dne 24. května. Zahájení odborné akce proběhlo v aule České lesnické akademie Trutnov, poté následovala terénní exkurze v oblasti Jestřebích hor na LS Dvůr Králové.
Jak již bylo uvedeno, workshop byl uspořádán u příležitosti 100 let od narození Jaromíra Nehyby, který podstatnou část své aktivní lesnické práce a života zasvětil pěstování imisemi ohrožených lesů na Trutnovsku. Intenzivně pracoval na vládním úkolu vyhlášeném v roce 1964 pro imisemi postiženou oblast Jestřebích hor. V úzké součinnosti s VÚLHM Opočno a Lesprojektem Hradec Králové byl i spolutvůrcem demonstračního objektu pro hospodaření v lesích postižených imisemi. Jednalo se zejména o 4 lokality vyčleněné v r. 1964 pro intenzivní nápravná opatření v rámci tzv. realizačního úkolu MZe, a to Žaltman, Bezděkov, Poříčský hřbet a Rokytnická závora. Byly to vesměs nejvíce imisemi zasažené lesní porosty (pásma ohrožení imisemi A a B) v krajině Trutnovska. Velký demonstrační objekt pak byl vyhlášen v roce 1972 na ploše 2 680 ha na hronovské části a 900 ha na broumovské části LZ. V rámci těchto demonstračních objektů, o jejichž zřízení se podstatnou měrou zasloužil, byly sledovány kontrolní provozní plochy, výzkumné plochy VÚLHM VS Opočno i další jeho zkusné plochy. V celoživotní práci Jaromíra Nehyby na LZ Hronov a LZ Broumov se vzájemně prolíná bohatá pěstitelská a výzkumná praxe s hospodářskou úpravou lesů. Po odchodu do důchodu se též aktivně věnoval ochraně přírody pomocí návrhů přírodě blízkých způsobů obhospodařování lesních porostů, to zejména v PR Dubno a NPP Babiččino údolí. Důležitou součásti jeho života byla i myslivost a regionální historie. Jedná se tedy o významnou lesnickou i ochranářskou osobnost druhé poloviny 20. století.
Účastníky venkovní pochůzky uvítal Ing. Pavel Draštík, vedoucí LS Dvůr Králové Lesů ČR, s. p. a předseda ČLS. Následně akci moderoval prof. RNDr. Stanislav Vacek, DrSc. z Fakulty lesnické a dřevařské fakulty České zemědělské univerzity v Praze. V první prezentaci s názvem Česká lesnická akademie Trutnov – střední škola a vyšší odborná škola, Ing. Miloš Pochobradský, ředitel ČLA Trutnov, popsal tři existující maturitní obory (lesnictví, ekologie a životní prostředí, mechanizace a služby) a jeden učební obor (lesní mechanizátor). Následoval příspěvek Ing. Lukáše Matěny, zástupce vedoucího LS Dvůr Králové, o lesní správě, a to včetně krátkého videa ze zájmové oblasti Jestřebích hor. Dále byl promítnut film o Jaromíru Nehybovi s názvem Přírodou i historií s lesmistrem, který zdokumentoval jeho unikátní lesnickou, ochranářskou, mysliveckou a regionálně-historickou činnost v oblasti východních Čech. V další prezentaci prof. Stanislav Vacek zhodnotil život a dílo Jaromíra Nehyby v oblasti lesnictví na bývalých lesních závodech Hronov a Broumov s důrazem na obhospodařování lesů v imisní oblasti Trutnovska. Též připomněl jeho ochranářské aktivity v NPP Babiččino údolí, v PR Dubno a v NPR Adršpašsko-teplické skály, myslivecké aktivity s důrazem na dlouhodobý monitoring srnčí zvěře v metujském mysliveckém sdružení. Dále následoval příspěvek prof. Ing. Vladimíra Tesaře, CSc. z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně v němž vzpomínal na dlouhodobou spolupráci s Jaromírem Nehybou v oblasti obhospodařování lesních porostů v imisní oblasti Trutnovska, a to zejména v Jestřebích horách. Posledním příspěvkem byla vzpomínka Jaromíra Nehyby mladšího na svého otce.
Po krátkém občerstvení se účastníci pochůzky přesunuli na Jestřebí hory, a to do lesních porostů za obec Odolov, kde byl nejprve krátkými proslovy Ing. Pavla Draštíka a prof. Ing. Vladimíra Tesaře, CSc. symbolicky odhalen pískovcový pomník Jaromíru Nehybovi. Dále následovala exkurzní trasa po vybraných částech Jestřebích hor, kterou vedli prof. Tesař, Ing. Nehyba a Ing. Matěna, které byly charakteristickým průřezem specifických způsobů obnovy a přeměněny imisemi silně zasažených porostů na dílčích zkusných plochách i na provozních plochách, a to na porosty stabilnější vůči imisnímu zatížení.
Po krátkém občerstvení v rámci diskuze pokračovaly vzpomínky četných pamětníků a významných lesnických osobností (například Ing. Alois Minx, Ing. Ladislav Šimerda, Ph.D.), především o unikátní lesnické a zejména pak pěstitelské činnosti Jaromíra Nehyby a o obhospodařování lesů v imisní oblasti Trutnovska.
Více z venkovní pochůzky ve fotogalerii ČLS.
.