Retence vody v lese vs. lesní dopravní síť
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 22.květen 2022
- Zobrazeno: 3255
Odborný seminář ČLS na aktuální téma "Retence vody v lese vs. lesní dopravní síť" proběhl na LS Jablunkov dne 10. 05. 2022. Dopolední, přednášková část probíhala v sále restaurace Kamenná chata nad obcí Dolní Lomná. Účastníky přivítal Ing. Zdeněk Vacek – tajemník ČLS s organizačními informacemi. Úvodní slovo přednesl doc. Ing. Karel Zlatuška, CSc. – odborný garant. Krátce uvedl prvoplánový lesnický rozpor: budování vsakovacích jam v trase technologické linky 4L, tj. zneprůjezdnění prvku lesní dopravní sítě nezbytného pro soustřeďování dříví z těžební plochy k odvozní cestě. Současně avizoval, že následné příspěvky budou věnovány vysvětlení tohoto rozporu.
První příspěvek na téma "Představení Lesní správy Jablunkov na území CHKO Beskydy" přednesl Ing. Oldřich Gajdůšek – vedoucí LS Jablunkov LČR s. p. Přivítal účastníky a představil lesní správu a revír Mosty. Krátce se zmínil o postupu přípravy a realizace vsakovacích opatření, které byly předmětem následné pochůzky. Vsakovací jámy byly realizovány v roce 2021, po vyklizení celé kalamitní plochy gravitující k původní technologické lince. Zdůraznil, že v následujících 30 letech se neuvažuje s vjezdem lesnické mechanizace do území. Příspěvek doplnil Ing. Václav Langer – pracovník OŘ severní Morava LČR s. p. o popularizační video zpracované LČR s. p. a zmínil se o spolupráci LČR s. p. a AOPK na tomto projektu.
Příspěvek na téma "Opatření pro zvýšení retence vody v lese" přednesl doc. Zlatuška. Věnoval se způsobům stanovení vodní bilance v krajině, zejména v lese a principům vsakování a retence vody v půdě. Následně uvedl rozdělení staveb a opatření pro zvýšení retence vody v lese, zejména s použitím dříví a klestu – garnisáž a klejonáž. Zdůraznil nutnost podpory působení vegetace na snižování utužení půdy, zvýšení statické stability kombinovaných konstrukcí a erozní stability povrchu půdy. Konstatoval, že vsakovací jámy jsou velmi vhodným opatřením v případě změny pěstebních a těžebních technologií v gravitačním celku. V případě nutnosti vytvoření nové, paralelní trasy by se jednalo o opatření nevhodné – zbytečně nákladné.
Následoval příspěvek Mgr. Miroslava Kubína – pracovníka AOPK SCHKO Beskydy na téma "Pohled státní správy ochrany přírody na možnosti a způsoby zadržení vody v lese". Konstatoval, že na území České republiky a Slovenské republiky již bylo realizováno celkem 14 projektů. Upřesnil postup přípravy a realizace opatření – vsakovacích jam v linii opuštěné technologické linky. Podrobně vysvětlil, jaká vyjádření, souhlasy, rozhodnutí a povolení orgánů státní správy byla nezbytná pro provedení tohoto opatření v daném území. Uvedl, že terénní práce byly provedeny v roce 2021 a že byl použit bagr o hmotnosti 20 tun s krátkou strojovnou a na pásovém podvozku. Práce na trase o délce cca 2 km trvala 2 dny. Následně uvedl výsledky pozorování a měření účinnosti podobných opatření publikované ve vědecké literatuře. Po jeho příspěvku se rozpoutala bohatá diskuse, do které se zapojili téměř všichni účastníci semináře.
Poslední příspěvek na téma "Zpřístupnění lesa a požadavky na lesní dopravní síť v horských oblastech ČR" přednesl Ing. Roman Bystrický, Ph.D. – pracovník ÚHÚL. Věnoval se organizaci lesní dopravní sítě v ČR, zejména v horských oblastech. Vysvětlil funkce lesní cestní sítě pro průchodnost území pro odvoz dříví a pro rekreaci a funkce ostatních tras pro lesní dopravu pro snížení pojezdu / plošného utužení lesní půdy v porostech. Svůj příspěvek doplnil o množství tabulek, grafů a kartogramů s údaji o délce lesních cest, o hustotě lesních cest a o účinnosti zpřístupnění lesů.
Po obědové pauze pokračoval odborný seminář terénní pochůzkou, kterou vedl Ing. Rostislav Chylek – revírník, Revír Mosty, LS Jablunkov LČR. Pochůzka začala krátkými informacemi na začátku trasy u lesní cesty – Ing. Chylek, Mgr. Kubín, doc. Zlatuška. Informace směřovaly k rozsahu zemních prací, ke směru realizace vsakovacích jam a k postupu sukcese na dotčených plochách jeden rok po dokončení opatření. Bohatá diskuse o všech otevřených tématech semináře a o konkrétním řešení probíhala po celou dobu terénní pochůzky podél opuštěné technologické linky i během návratu na začátek trasy.
Závěr semináře (doc. Zlatuška) a rozloučení s účastníky (dr. Vacek) proběhlo na parkovišti u Kamenné chaty. Bylo konstatováno, že tato konkrétní soustava vsakovacích jam na opuštěné technologické lince je velmi vhodným a funkčním protierozním a protipovodňovým opatřením, protože může působit na zvýšení retence vody do lesní půdy nejméně do doby prvního zásahu do obnoveného porostu za použití lesnické kolové techniky, tj. po dobu cca 30 let.
Fotografie z odborného semináře ke shlédnutí zde.