Šetrné těžební zásahy s využitím chladnokrevných koní
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 09.březen 2022
- Zobrazeno: 3162
Dne 3. března 2022 se uskutečnil v Kostelci nad Černými lesy na zámku v sále Smiřických za podpory Ministerstva zemědělství ČR a Školního lesního podniku České zemědělské univerzity v Praze odborný seminář na téma „Šetrné těžební zásahy s využitím chladnokrevných koní“. Na seminář se přihlásilo téměř 40 zájemců, z nichž větší část byli zástupci od koní, tj. lidé, kteří s chladnokrevnými koni pracují, chovatelé koní nebo lidé, kteří se zabývají aktivitami spojenými s koňmi. Dále se semináře zúčastnili zástupci středních lesnických škol včetně několika studentů, zástupci vysoké školy (Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze) a několik lesníků. Seminář byl rozdělen na teoretickou a praktickou část.
S prvním příspěvkem s názvem „Přírodě šetrné technologie v oblasti lesního hospodářství“ vystoupil Ing. Václav Štícha, Ph.D. z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze a na jeho příspěvek navázal jeho kolega doc. Jiří Dvořák, Ph.D. příspěvkem „Posouzení technologických aspektů výroby mezi animálním a mechanizovaným soustřeďováním dříví“. Jak již bylo uvedeno v anotaci akce, pojem „šetrná technologie“ při lesnickém hospodaření vnímáme každý trochu jinak a názory na tuto problematiku se mohou významně lišit, a právě toto se ukázalo v následující diskuzi, kdy se rozpoutala vcelku vyostřená debata v otázce ekonomiky a škod, které jednotlivé technologie v lesních porostech způsobují, v otázce finanční podpory státu na vyklizování nebo přibližování dříví koněm v lesním porostu, která však náleží vlastníku lesa, a v otázce systému veřejných zakázek, který často kočí s koňskými potahy vyloučí z možnosti podílet se na zakázkách v soustřeďování dříví, nebo naopak kočí nemají mnohdy takové znalosti a podmínky, aby se do výběrových řízení vůbec hlásili. Dále se diskutovalo na téma, jak zvýšit zájem u mladých lidí pracovat s koňmi a k této problematice se vyjádřili i zástupci středních lesnických škol.
Druhá část příspěvků byla věnována koním. Doc. Miroslav Maršálek, CSc. z České hipologické společnosti, z.s. poutavě hovořil o chovu chladnokrevných koní v České republice a pan Jiří Zasadil ze Svazu chovatelů a přátel norika, z.s. o výcviku koní. I tito přednášející odpovídali na otázky, jak zvýšit povědomí a zájem o práci s tažnými koňmi.
V odpolední části se účastníci semináře přesunuli do lesního porostu Lesnického úseku Aldašín Školního lesního podniku ČZU, kde chovatel chladnokrevných koní a kočí Pavel Rittich předvedl s kobylou Lenkou soustřeďování dříví z porostu na odvozní místo. Tato praktická ukázka byla zajímavá především pro studenty střední lesnické školy, kteří si práci koně fotili či točili, a účastníky, kteří se s prací s koněm běžně nesetkávají. I v lese se tvořily skupinky diskutujících účastníků, kteří si měli stále co říct.
Mohlo by se zdát, že využívání tažných koní nemůže v dnešní době konkurovat moderním výkonným strojům. Nelze však jednoznačně určit, který způsob přibližování dříví v lesním porostu je nejlepší či nejhorší, rozhodnutí je ovlivněno mnoha okolnostmi. Stále platí, že kůň je i v této době nepostradatelnou součástí při práci v lesním hospodářství. Pracuje jednoduše a dokáže to, co stroje nezvládnou. Pokud se těžba dříví provádí v náročném terénu, v mnoha případech se do těchto míst dostane jen kůň.
Závěrem, kůň do lesa neodmyslitelně patří. Jeho využívání při lesnickém hospodaření je však ekonomicky náročné a není příliš výdělečné. Proto je třeba nalézt řešení, jak tento způsob přibližování dřeva zefektivnit, aby nezanikl, nebo naopak, aby došlo v České republice k jeho rozšíření. Setkání účastníků realizovaného semináře přispělo minimálně k možnosti o těchto otázkách diskutovat.
Více v naší fotogalerii.