QUO VADIS LESNICTVÍ VI.? – Kam kráčí lesnická ekonomika a politika?
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 20.prosinec 2021
- Zobrazeno: 4555
Ve čtvrtek 9. prosince 2021 se uskutečnil dlouho očekávaný a už vloni z důvodu covidových opatření odložený odborný seminář s názvem „Kam kráčí lesnická ekonomika a politika?“, který byl šestým a posledním dílem cyklu seminářů „QUO VADIS lesnictví?“. Tento cyklus seminářů probíhal v letech 2015–2021 a v jednotlivých dílech se věnoval lesnickým tématům od semenářství a školkařské činnosti, přes výchovu lesa, jeho ochranu, těžbu a dopravu dříví, hospodářské úpravnictví, legislativu, až po ekonomiku a politiku. V každé této oblasti byly postupně předneseny příspěvky v kontextu minulost – současnost – budoucnost daného lesnického oboru. Odborným garantem celého cyklu seminářů byl Ing. Josef Lenoch, Ph.D.
Tento poslední díl cyklu proběhl on-line formou prostřednictvím platformy MS Teams za hojné účasti více než 60 přihlášených osob. Seminář byl rozdělen na dva bloky, dopolední se věnoval lesnické ekonomice a odpolední lesnické politice. Téma ekonomiky otevřel doc. Ing. Václav Kupčák, CSc. z LDF MENDELU svým příspěvkem na téma historického vývoje lesnické ekonomiky. Následovaly tři příspěvky na téma současné ekonomické situace v LH: první od Ing. Pavla Čackého, ekonomického náměstka, OŘ východní Čechy, LČR, s.p. ohledně ekonomické problematiky z pohledu vlastníků lesů, druhý od Ing. Václava Šebka, výrobního ředitele Uniles, a.s., na téma ekonomických aspektů firem poskytujících služby v LH a třetí od Ing. Petra Pražana, Ph.D., jednatele firmy Dřevozávod Pražan, s.r.o., o stavu obchodu a zpracování dřeva ve středoevropských podmínkách. Na závěr tohoto bloku se ujal slova prof. Ing. Luděk Šišák, CSc. z FLD ČZU v Praze, aby přítomným představil výhled dalšího vývoje a priorit v ekonomice LH.
Odpoledne nejprve zazněl příspěvek od Mgr. Ing. Michala Hriba, Ph.D. také z FLD ČZU v Praze na téma historického vývoje lesnické politiky. Následoval příspěvek Radomíra Charváta, jednatele Lesního družstva Vysoké Chvojno, s.r.o., který se zabýval konkrétními a trefnými názory lesnického provozu na současnou politiku LH. Předposledním příspěvkem byla Koncepce státní lesnické politiky do roku 2035 přednesená Ing. Martinem Smržem, vedoucím Oddělení koncepcí lesního hospodářství, MZe. Posledním příspěvkem bylo vystoupení Ing. Jiřího Matějíčka, CSc. z Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem, který ve svém velice podrobném a zajímavém příspěvku se s posluchači podělil o spoustu svých celoživotních zkušeností, postřehů a názorů ohledně současnosti a budoucnosti lesnické ekonomiky i politiky. Seminář byl ukončen bohatou a podnětnou diskuzí. Seminář odhalil podobnost názorů i znalost řešení současné ekonomické a politické situace v LH jednotlivých účastníků akce, ukázal však také na nedostatečnou organizovanost, jednotnost a potřebnou důraznost při hájení zájmů lesnického sektoru.
Více v naší fotogalerii.