Obnova lesů po kalamitách v právních souvislostech

Dne 26.10. proběhl akreditovaný seminář u Ministerstva vnitra na aktuální téma „Obnova lesů po kalamitách v právních souvislostech“. Odborná akce byla pořádána v malebném hotelu Křemesník, který se nachází v srdci Vysočiny nedaleko města Pelhřimova. Na semináři, jehož odborný garant byl místopředseda ČLS Mgr. Martin Polívka, DiS., vystoupili jak přednášející z provozu, ale i zástupci Ministerstva zemědělství. Seminář proběhnul za krásného podzimního počasí a přinesl nevšední pohled na legislativní návaznosti a problémy během současné kalamitní situace v lesích.

Jako první byly na semináři předneseny změny v lesnické legislativě plánované a provedené Ministerstvem zemědělství. Tyto změny přinesla listopadová novela lesního zákona (zákon č. 314/2019 Sb.), která byla prezentována Ing. Mgr. Michalem Hribem, Ph.D. z Fakulty lesnické a Dřevařské ČZU v Praze. Příspěvek vznikl za spolupráci Mgr. Petra Dvořáka z Ministerstva zemědělství. Za MZe zde dále vystoupila Ing. Vlasta Knorová za, která přednesla plánované změny v problematice reprodukčního materiálu lesních dřevin a kalamitní situace v lesích. Zvláště chystané nařízení vlády, kterým se mění mimo jiné i minimální počty sadebního materiálu při obnově a zalesňování, vyvolaly u účastníků velmi bouřlivé reakce.

V druhé části semináře byly předneseny i praktické problémy s přípravky na ochranu rostlin v lesním hospodářství doc. Ing. Petrem Zahradníkem, CSc., který se problematikou zabývá. Přednáška o přípravcích na ochranu rostlin přinesla zajímavé poznatky o vlivu Evropské unie na užívání chemických přípravků v lesnictví, které budou teoreticky postupně nahrazované za méně účinné přípravky. Zástupce ÚHÚL Ing. Štěpán Křístek přednesl zajímavý pohled na vývoj kalamity na vysočině a zároveň zmínil i fakt, že se na Vysočině se nachází stále velké množství lesních porostů, které mohou být napadené kůrovcem. Nicméně i přes probíhající kalamitu dochází k monitorování vývoje kůrovcové kalamity satelitními snímky ÚHÚL. Přednáškový blok byl zakončen vystoupením prof. Ing. Radomíra Ulricha, CSc. z Mendelovi univerzity v Brně.

Následovala terénní pochůzka vedená předsedou ČKOLH Ing. Jiřím Pohanem, který ukázal praktické šíření kalamity v lesních porostech katastrálního území Vratišov na okrese Pelhřimov. Jeho pochůzka přinesla pohled OLH na nepružnou reakci legislativy na čerpání dotací vzhledem k průběhu šíření kalamity. Kalamitu na Vysočině navíc doprovázeli i další potíže s nedostatkem pracovní sily nebo s nedostupnosti lesní techniky, která je nezbytná pro likvidaci následků kalamit.

Více ve fotogalerii ČLS.

Jazykové verze webu

Aktuality

Silvarium - lesnické zprávy

Najdete nás na Facebooku

Spolupracujeme

Image result for logo úhúl   Image result for lesnická škola logo 

                           PTL, s.r.o.

 

 

 

 

Copyright © 2025    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno