Budoucnost přípravků na ochranu rostlin v ochraně lesa

V České republice je pro použití v lesním hospodářství povoleno zhruba 300 přípravků na ochranu rostlin. Avšak těch „významných“ je cca 20–30, ostatní jsou používány minimálně nebo vůbec ne (výjimkou jsou lesní školky, kde je spektrum využitelných přípravků širší, ale aplikované objemy jsou velmi nízké). Přestože lesy pokrývají přibližně jednu třetinu našeho území, spotřeba přípravků v přepočtu na použité účinné látky se dlouhodobě pohybuje kolem 0,5 % spotřeby v ČR. Dominantní jsou přitom repelenty a následně herbicidy.

Zpřísňování kritérií pro posuzování použitelnosti jednotlivých účinných látek vede k tomu, že některé běžně používané přípravky nesplňují zpřísněná kritéria a jejich registrace je ukončena. Problémem je náhrada, která paradoxně vede ke zvýšené spotřebě a také k používání přípravků, jejichž ekotoxikologické vlastnosti bývají i horší než u přípravků s ukončenou možností použitelnosti (zatím nebyly přehodnoceny). Bez přípravků na ochranu rostlin se neobejdeme, a to zejména v současné kůrovcové kalamitě. Je třeba efektivně asanovat kůrovcové dříví, je nutné zajistit zalesnění holin, kde může být klíčovým faktorem zabuřenění, a v neposlední řadě je nutné i zajistit kultury před intenzivním poškozováním zvěří. Tento seminář by měl přispět k zvýšení povědomí o problémech s dostupností přípravků na ochran rostlin, které budeme muset v krátké době řešit, a to z různých úhlů pohledu.

Akce je akreditována v systému agroporadenství MZe. Účastníci obdrží osvědčení o účasti. Česká lesnická společnost je akreditovaná vzdělávací instituce u MV ČR pod číslem AK/l-4/2019.

Odborná akce proběhne online formou, účastníkům bude zaslán odkaz na webový seminář.

Členové ČLS a studenti použijte slevový kód "CLS".

Pořádáno za podpory

Ministerstva zemědělství

a
Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.

    logo MZe.jpg, MŠMT ČR

 

Stáhněte si

Informace o akci

Datum zahájení akce 25.02.2021 9:00
Datum ukončení akce 25.02.2021 12:30
Registration Start Date 22.01.2021
Kapacita sálu 70
Počet již přihlášených 70
Počet volných míst 0
Uzávěrka přihlášek 23.02.2021
Vložné 350,00
Místo konání online forma
Již není možné přihlásit se na tuto akci.
350,00
Sdílej tuto akci

Jazykové verze webu

Najdete nás na Facebooku

Copyright © 2023    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno