Budoucnost lesů v Čechách a na Moravě

Současné změny v krajině, které se kolem nás odehrávají, jsou celkové a les je jejích nedílnou součástí. Zdaleka se nejedná o okrajové téma, protože les významně neovlivňuje pouze tvář krajiny, ale i hydrologii či způsob, jakým trávíme volný čas. Lesy v Čechách a na Moravě se v posledních 40 letech výrazně mění. Imisní kalamita v 80. letech minulého století, klimatická změna či kůrovcová kalamita jen podtrhují problematický vývoj našich lesů. Predikce budoucího vývoje lesů tak naznačují zásadní změny v hospodaření. Je však důležité mít na paměti, že les by měl plnit ekologické (ochrana půdy, ochrana vodních zdrojů, ochrana krajiny a přírody), sociální a kulturní (uchování krajiny a kulturního dědictví, rekreační funkce), ale i ekonomické (obnovitelný přírodní zdroj, zdroj zaměstnání a příjmů) funkce. V budoucnosti by tak nemělo dojít ke snížení konkurenceschopnosti českého lesního hospodářství.

Předpokládáme sice, že následující desetiletí budou představovat předěl v historii našeho lesa a lesnictví, ale budoucnost neznáme a možná bude jiná, než si dnes myslíme, ale přírodní procesy jsou někdy překvapivé. Přesto se s ní dá nějakým způsobem pracovat. Lze očekávat, že dojde k posunu lesních vegetačních stupňů či že se ve smíšeném lese některé dřeviny prosadí lépe než jiné. Roste počet horkých letních dní a zvyšuje se pravděpodobnost požárů s čím souvisí potřeba kvalitní cestní sítě, malých vodní nádrží či rozčleňovacích prvků lesa. A mohli bychom pokračovat dále, avšak to už je náplní odborného semináře.

Akce je akreditována v systému agroporadenství MZe. Účastníci obdrží osvědčení o účasti. Česká lesnická společnost je akreditovaná vzdělávací instituce u MV ČR pod číslem AK/l-4/2019.

Členové ČLS a studenti použijte slevový kód "CLS".

Pořádáno za podpory

Ministerstva zemědělství a Lesů ČR, s. p.
    logo MZe.jpg, MŠMT ČR

Stáhněte si

Informace o akci

Datum zahájení akce 24.08.2021 9:00
Datum ukončení akce 24.08.2021 13:00
Kapacita sálu 50
Počet již přihlášených 45
Počet volných míst 5
Uzávěrka přihlášek 22.08.2021
Vložné 550,00
Místo konání
Kostelec nad Černými lesy
nám. Smiřických 742, 281 63 Kostelec nad Černými lesy, Česká republika
Kostelec nad Černými lesy
Již není možné přihlásit se na tuto akci.
550,00 5
Sdílej tuto akci

Jazykové verze webu

Najdete nás na Facebooku

Copyright © 2023    Česká lesnická společnost   |   Webdesign ekART, Vsetín

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakace zakázáno