Management vysokohorských smrčin v souvislosti s rozpadem lesa, snížením retenční schopnosti a ovlivněním turismu na Slovensku
- Podrobnosti
- Zveřejněno: 27.červenec 2020
- Zobrazeno: 7409
Ve dnech 23. a 24. července proběhla na Slovensku odborná akce ČLS ve spolupráci se Štátnými lesy TANAP-u na téma „Management vysokohorských smrčin v souvislosti s rozpadem lesa, snížením retenční schopnosti a ovlivněním turismu“. První den byl workshop zaměřen na problematiku zadržení srážkové vody z přílivových dešťů v porostech zasažených kůrovcovou kalamitou v bezzásahových územích, konkrétně v Zadné Meďodoly v Tatranskej Javorine. Výklad byl zaměřen na vztah mezi nízkou retencí lesních porostů a jímací schopností bezzásahových řečišť toků v dlouhých dolinách Vysokých Tater s následnými škodami na turistických chodnících, lesních cestách a ostatních stavbách lesní infrastruktury. Exkurze byla také zaměřena na problematiku předčasné obnovy lesních porostů v zóně národního parku a včasnou výchovu lesních porostů za účelem zvýšení biodiverzity a statické stability. Součástí workshopu bylo také navštívení nově postavené stezky v korunách stromů v Ždiare.
Druhý den byl program zaměřen na omezení hospodaření v lesích a jeho vliv na turismus v Tatrách a bezpečnost turistů v kontextu rozpadu horní hranice lesa. Tento den proběhla venkovní pochůzka od Sliezského domu ve Velické dolině s přesunem po Tatranské magistrále na Hrebienok. Celým programem účastníky s odborným výkladem doprovázel osobně ředitel Štátných lesů TANAP-u Ing. Ján Marhefka.
Fotografie z odborné akce ke shlédnutí ve fotogalerii.